Coradi 742 weer terug! Met gevoel voor historie wil ik mij graag even voorstellen. Ik ben een vrij zwevende schijf- poolplanimeter met instrumentnummer 742. Op 5 augustus 1892 ben ik in de instrumenten werkplaats van G. (Gottlieb) Coradi te Zurich gemaakt. Gottlieb Coradi (1847-1929) was een bekende Zwitserse wiskundige en instrumen tenmaker. In 1880 begon hij een bedrijf dat met hoge precisie wiskundige (rekenkundige) en tekeninstrumenten maakte, zoals planimeters. Na getest te zijn op mijn nauwkeurigheid ben ik naar Nederland vervoerd en bij het Kadaster op een tekenkamer terechtgekomen. Daar werd ik door tekenaars en landmeters gebruikt om de oppervlakte van percelen te berekenen. Doordat er steeds betere schijfpoolplanimeters kwamen ben ik in een verlaten kast terechtge komen. Mijn laatste standplaats was de Hoofd directie van het Kadaster op de Waltersingel in Apeldoorn. Begin van de jaren tachtig van de twintigste eeuw (de datum kan ik me niet meer herinneren) werd ik afgedankt. Samen met ruim veertig andere planimeters werd ik bij de vuilnisbak vlakbij een bushokje gezet om afge voerd te worden naar een of andere vuilnisbelt. Blijkbaar had men in die tijd niet veel op met het historisch instrumenteel landmeetkundig erfgoed. Gelukkig voor mij was ene Jos Schreurs die dag op bezoek bij de afdeling Reproductie van de Hoofddirectie. Terwijl hij weer wegging en op de bus stond te wachten om naar het station te gaan, keek hij uit nieuwsgierigheid eens wat er in al die dozen zat. Allemaal afgedankte pla nimeters. En zo kwam Jos mij tegen. Ik was een voor hem onbekend type en aangezien hij met het openbaar vervoer was nam hij alleen mij maar mee naar huis. Gelukkig, ik was gered van de ondergang en vernietiging. Ik weet zeker dat als Jos met de auto was geweest hij alle planimeters had meegenomen, want er zaten nog meer bijzondere exemplaren tussen. Jos was altijd wel op zoek om voor mij een goede bestemming te vinden. Zo heeft hij ook verschillende keren op het punt gestaan om mij af te geven aan de collectie van de TU Delft of een ander museum. Maar in gesprekken daar over kreeg hij niet het juiste gevoel om mij af te staan. Inmiddels sta ik met nummer 1383 geregistreerd bij de stichting De Hollandse Cir kel, die bijna alle oude landmeetkundige instrumenten in Nederland geregistreerd heeft en deze op haar website publiceert. ('Bijzonder i.v.tn. hoge poolspil') Uit hun inventarisatie blijkt dat ik waarschijnlijk nog de enige vrij- zwevende schijfpoolplanimeter in Nederland ben. Jos heeft mij tijdens de voorjaarsvergadering van de afdeling post-actieven van de Bond voor Kadasterpersoneel BvK) op 17 maart 2010 in Arnhem geschonken aan Zacharias Klaasse voor de verzameling van het Kadaster museum. Daar ben ik geregistreerd in de cata logus met nummer 2445 en sta ik nu te pron ken in een fraaie vitrine. En ben ik weer terug bij de dienst waar ik mijn carrière begon. Op de website van DHC moet dat nog worden aan gepast... Jos Schreitrs Redding Afb. 1. Schijfpoolplanimeter Coradi nr 742, alias DHC nr 1383, alias Kadastermuseum nr 2445 (foto John Tomasowa Naar Kadastermuseum 39

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 9