Afb. 3. Steiger bij de schoorsteen van de voor malige lichtwachterswoning (punt NOP 8) met daarachter RD-paal als richtpunt. Let op de vastleggingsbout in de gevel, links van de hoek. Bron: Bedrijfsmuseum Kadaster, inv. nr. 4072 Gegeven en nieuwe punten Toen sluiswachter Spit op De Voorst zomer 1941 de motorvlet met Bruins c.s. van het Vollenhoverkanaal op de Zwolse Vaart schutte zal hij niet hebben geweten dat het gezelschap op weg was naar het huis dat hij en zijn vrouw in april hadden ontruimd en dat de schoorsteen daarvan zou gaan dienen als fundering voor de meetpijler van het voorlopig meest vooruitge schoven RD-punt in de droogvallende polder. 'N.O. polder 8' (afb. 3) werd een punt in een secundair driehoeksnet gelegd tussen Urk 1 (de vuurtoren), Vollenhove 1 (de Kleine- of Maria- kerk) en Kampen 1 (de Nieuwe Toren), waarin ook Elburg 1 (hervormde kerk) en Urk 3 (RD- steen op 'De Top') werden opgenomen. Vanaf het hoog boven het dalende wateroppervlak gelegen 'N.O. polder 8' zou rondom worden gemeten naar tevoren verkende en eventueel 'gesignaleerde' punten in een wijde omgeving; naar Urk, Vollenhove en Kampen, maar stellig ook naar de palen die in opdracht van Bruins op meerdere plaatsen als signalen waren opge richt; zoals door aannemersbedrijf J. T. Mol uit Genemuiden bij Kampen 13 (RD-steen, bij de Mandjeswaardweg, op de oude zeedijk van het Buitenland) en door opzichter R Roos op een schuur in 'werkkamp' Ramspol7. Timmerman-aannemer W. Schraal te Urk had een hoge paal geplaatst bij RD-steen Urk 3; diens collega L. Rietman te Kampen 'signaleerde' de als RD-punt nieuw te bepalen zuidelijke lichtopstand aan het einde van het Keteldiep en 'N.O. polder 6', op de dijk ongeveer 7 km ten zuidoosten van Urk. Op Schokland 'signaleerde' de Vollenhovense timmerman J. Driezen niet alleen 'N.O. polder 9' te Ens (de destijds door hoog geboomte omgeven hervormde kerk, bestaand secundair RD-punt) (afb. 4), maar ook 'N.O. polder 8', de schoorsteen te Emmeloord, waarop hij de pijler voor de Wanschaff 21 metselde. Afb. 4. Bij punt NOP 9, de kerktoren van Ens. Staande voor de vroegere pastorie (tot april 1941 woning kantonnier Rijkswaterstaat) links landmeter Bruins. Bron: Bedrijfsmuseum Kadaster, inv. nr. 4072 7 Op en aan de omringdijk, tegenover het vroegere vogeleiland Ramspol 77

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 15