Artilleriemuseum Kristianstad Ongeveer vijf km ten zuiden van de Zweedse stad Kristianstad bevindt zich het Zweeds artil leriemuseum (www.artillerimuseet.se). Het museum is gevestigd in een voormalige leger plaats van de zogenoemde Wendes Artillerie divisie en wordt door vrijwilligers gerund met ondersteuning van de overheid en een vereni ging van museumvrienden. De collectie omvat kanonnen, houwitsers, mortieren en granaat werpers vanaf de 18e eeuw met de daarbij behorende munitie en transportmiddelen. De benodigde gereedschappen, zoals radio- en telefooninstallaties, meetinstrumenten, Afb. 2. Ouder model kompasrichttoestel Afb. 1. Omslag van de museumcatalogus rekenapparatuur en vuurleidingssystemen staan ook tentoongesteld. Live-presentaties worden door de vrijwilligers in tenue vanuit liet museum verzorgd bij evenementen en parades, waarbij de paarden en de vuurmonden weer van stal gehaald worden. Eveneens bevindt zich in het museum een archief, waar onder zoek gedaan kan worden naar de militaire geschiedenis. Een winkeltje met souvenirs en een koffiekamer geven de gasten gelegenheid te pauzeren en een catalogus (afb. 1aan te schaffen. Enkele opvallende zaken zijn een voertuig waarvan de motor wordt aangedreven door de vrijkomende gassen bij het verbranden van houtblokken. Een voertuig waaruit een ballon wordt opgelaten om meteogegevens te verzamelen uit de hogere luchtlagen. Een Zweeds kanon dat is ingezet in 1813 bij de slag bij Leipzig tegen Napoleon en het aldaar buit gemaakte Franse kanon, beide zesponders. Vrijwel al de voorwerpen worden in de uit 223 pagina's bestaande catalogus vermeld, waarvan de helft uit foto's en tekeningen en de andere helft uit Zweedse tekst bestaat.1 Ongeveer vijf pagina's behandelen de meetinstrumenten, die in gesloten vitrines worden gepresenteerd met één uitzondering, een opzet-richtkijker die op een houwitser staat gesteld en waardoor men naar een nulpunt zou kunnen kijken mits artilleri Ml si I I KRIMI VNNt U» LLERIMUSEET kristianstad ?%STO^ SAM1.1NC.AR ing. Martien van Zoeren 1 Computervertaalprogramma gebruikt 82

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 20