afgebakend.2 In de catalogus staat vermeld, dat voor het meten geodetische kennis vereist is. De instrumenten omvatten in het kort: - een dubbelbeeldafstandsmeter met hoekmeetstatief van Zeiss van 40 cm (bereik 100-1500 m) en van 70 cm lengte (bereik 200-10.000 m), misschien rond 1930 geleverd door Nedinsco uit Venlo, na WOl opgericht door Carl Zeiss Jena;3 - een batterij kijker met randverdeling en twee laserafstandsmeters (bereik ca. 10 km); - een observatiekijker met randverdeling en statief voor de kustwacht;4 - een oud model kompasrichttoestel van messing op statief gelijkend op een Hollandse cirkel met de kompasnaald in de vizierlineaal gemonteerd (afb. 2); - twee gyrokompassen; - een zg. veldmeettheodoliet m/90 gelijkend op ons kompasrichttoestel met geknikte kijkerbuis en de m/40 type Wild met magneetnaald t.b.v. polygonering, driehoeksmeting en astronomische waarnemingen. Het geschut en de voertuigen staan opgesteld in vijf loodsen, zodat alles onder dak staat. Het is wel woekeren met de ruimte en er wordt bijgebouwd. Hulpvizier Nadat ik de catalogus voor 120 kronen ca. 12 euro had gekocht, zag ik bij de losse spullen in het winkeltje te koop staan voor 400 kronen een origineel hulprichttoestel, bij de Zweedse artillerie hulpvizier genoemd, met horizontale randverdeling, gemonteerd op een brug met verticale rand voor het richten van een houwitser (afb. 3).5 Ik kan u verzekeren, deze staat er nu niet meer. Het koperen, deels zwart geschilderde toestel bestaat uit een gladde voet, die geschoven kan worden in een slede, welke zich op de boven zijde van de loop bij de vulopening bevindt. Op de voet van 3x10 cm. staat verticaal in de lengterichting een brug van 2,3 cm. breed met de randverdeling aan de zijkant. Op de rug van de brug zijn schuinlopende trapsgewijze Afb. 3. Hulprichttoestel uitsparingen aangebracht, hierin past de vertanding van de fijnstelschroef voor de verticale rand, waarvan de behuizing het onderstel vormt voor de horizontale richtingsmeting en waaraan het buisniveau is bevestigd met de nonius voor de aflezing van de verticale rand. Bij verdraaien van deze schroef kruipt het bovengedeelte over de rug van de verticale rand en kan de berekende elevatie of deviatie van max. 523 resp. 106 duizendsten ingesteld worden, waarna de houwitser in hoogte versteld wordt tot de bel inspeelt, ook wel de kwadrantmeting genoemd. De nullijn van de horizontale rand loopt evenwijdig aan de as van de loop. De opgegeven richting naar het nulpunt kan met een micrometerschroef ingesteld worden, waarna met een optische naar boven wijzende pijl, de houwitser gedraaid dient te worden tot de pijl samenvalt met de nulbaak, dit geschiedt met het blote oog. Door een klep naar beneden te duwen komt het kontakt van de micrometer- schroef vrij en kan een grof instelling verkre gen worden. De optische pijl bestaat uit een kokertje van 1.0 x 1.6 cm en een lengte van 7.0 cm. Op sommige oudere waterpastoestellen 2 M.R. van Zoeren, Het kompasrichttoestel bij de Batterijen van de Veldartillerie, in: Geo-lnfo 2010-10, p. 4 3 Harry P.M. Clerx, Wat produceerde Nedinsco in het verleden?, Venlo 2007, p. 16 4 Wel in de catalogus, niet in het museum. 5 Wel in het museum, niet in de catalogus. 83

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 21