In memoriam Reactie Afb. 4. Hulprichttoestel op de M/40H- houwitser komen ze voor om snel de juiste richting naar de baak te vinden, bijvoorbeeld de Zeiss Ni30. De randen zijn opgedeeld en worden afgelezen in duizendsten, waarbij niet onze huidige afgeronde verdeling van 6400 voor de cirkel is aangehouden, maar de Zweedse van 6300, die in 1940 daar gebruikelijk was. De hoogte van het toestel is 12.5 cm en de breedte 10.0 cm, het is compact en ziet er vernuftig uit. Mijn begeleider vertelde, dat liet instrument alleen in noodgevallen werd gebruikt, bijvoorbeeld wanneer de grote richtkijker in ongerede was geraakt. Het toestel werd geleverd bij de 10.5 cm. houwitsers uit de m/40 serie van de Zweedse fabrikant Bofors max. bereik 13,5 km. en past alleen op dit geschut (afb. 4). De bouw van deze serie was in 1940 begonnen, dus stamt het instrumentje uit die tijd. In het begin van 1940 was Nederland koortsachtig op zoek naar wapentuig om het leger weer op een acceptabel peil te brengen. Hiertoe had men bij Bofors een order geplaatst voor lichte houwitsers uit de m/40 serie met aanpassingen voor Nederlands gebruik onder nummer m/40H, die zo snel mogelijk geleverd zouden worden. Vanwege de neutraliteitspolitiek van Zweden werden de houwitsers uiteindelijk door de Zweedse overheid in beslag genomen en voor eigen gebruik geschikt gemaakt. Door mijn aankoop is na 71 jaar een stukje van de niet-geleverde houwitsers toch in Nederland terecht gekomen. Onze donateur prof.dr.ir. Gerrit Hendrik Ligterink, emeritus hoogleraar Fotogrammetrie aan de TU Delft, is overleden. Hij werd geboren op 2 september 1927 te Aalten en overleed op 23 juli 2011 te Nootdorp. Geodesia 1992- 11 was een themanummer over zijn Delftse afscheidssymposium; eerst in DHC 2003-3 (p. 87) is in een Varia aandacht besteed aan de (nu nog presente) boom en de gedenksteen aan de Thijsseweg daar, hem toen aangeboden door het Landmeetkundig Gezelschap Snellius. Een vakgericht In Memoriam door prof.dr.ir. Theo Bogaerts is gepland voor Geo-lnfo 2011-9. Het bewuste bonnetje, waarover isgeschre- ven in de column van nummer 2011-2 van de Hollandse Cirkel, komt uit het nalaten schap van dhr. Struik. John Vossepoel (Planimetrica) 84

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 22