Varia: goed verzekerde kaart van Slaterus SCHIELAND De beschrijving van inventarisnummer 973 van het oud-archief van het Hoogheemraadschap van Schieland, ook op internet, maakt een mens nieuwsgierig: 'Polissen brandverzekering voor een door IJ. Slateras, landmeter bij het kadaster te Rotterdam, getekende kadastrale kaart ten behoeve van de vervaardiging van een kaart van het hoogheemraadschap van Schieland, 1875/76.' Nummer 974 omvat die kaart van Schieland van 1875 zelf: 'steendruk door J. Vurtheim en zoon, lithografen te Rotterdam'. Raadplegen van de polissen zelf in Rotterdam leert al dat die omschrijving wat te vlug is gemaakt. Vader en zoon Vurtheim waren slechts de steendrukkers. De lithograaf was niemand minder dan Isaac Rz Lobatto (Den Haag 1828- 1908), voorkomend in het befaamde kunstenaarsregister van Pieter Scheen, maar thans ook op internet volop te vinden. Voor f 1500 verzekerd tegen brand was volgens de ingevulde voorbedrukte polis van de Maatschappij van Assurantie dezer Stad 'eene Kadastralen geteekende kaart van het Hoogheemraadschap van Schieland zich bevindende op de volgende plaatsen.Dan volgden de adressen van de drukkerij van Vurtheim, Jonker Fransstraat 51 te Rotterdam en van lithograaf Lobatto, Koningstraat 8 te 's- Gravenhage. De ene polis van 26 april 1875 werd tweemaal verlengd en op 26 april 1876 volgde nog een nieuwe polis voor drie maanden. Tot 26 juli 1876 liep de verzekering toch niet: volgens een aantekening erop werd de kaart op 4 mei 1876 teruggebracht op het Gemeenlandshuis aan Korte Hoogstraat 3. De kaart naar kadastraal bronmateriaal en allicht zonder back-up was dus heel wat waard, zeker zolang hij nog niet was gedrukt. De premie was 1 promille oftewel f 1,50 per drie maanden, maar daar kwamen nog wel tweemaal f 0,25 poliskosten bij. Het object was niet verbrand en ook dit cartografisch werk droeg dus bij aan het imperium van Stad Rotterdam Verzekeringen anno 1720 (nu onderdeel van ASR en sinds '1 8 7 4 - gahetna.nl) 2008 dankzij drs Wouter Bos van de Staat der Nederlanden). Niet onvermeld mag blijven dat Schieland deze kaart 1:20.000 met een vrij gegeneraliseerd beeld liet maken, terwijl Rijks waterstaat al sinds 1865 een Waterstaats-kaart i :50.000 in druk uitgaf. Er zouden toch func tionele en (vooral?) representatieve motieven voor eigen kaartvervaardiging resteren'De kaart zelf staat op minstens één plaats op internet2. Hij vermeldt zelf te zijn gemaakt naar de kadastrale plans. Door wie wordt niet ver meld. Wel prijken op de kaart de namen van dijkgraaf, hoogheemraden, secretaris-rentmees ter en fabriek-landmeter (N. Exalto), maar ook van die laatste is dat zoals aangegeven alleen omdat hij die betrekking vervulde, niet omdat hij voor de kaart mat. Tot slot: Johannes Jacobus Slaterus (Twello 1827- Den Haag 1917) werd al kort na het maken van de kaart, in 1877, ingenieur verificateur in de Divisie Dordrecht. Een In Memoriam over hem kwam in K&L. 'In tal van periodieken kwamen van zijne hand opstellen voor over het kadaster, meerendeels onder den schuilnaam 'Een Opmerker", aldus een zin daaruit. Dat de ook in de Nederlandse Hervormde kerk actieve Slaterus 'Neder- duitsch, Fransch, Hoogduitsch, Engelsch en Latijn' sprak kwam recent nog in dit blad aan de orde3. Wat hij rond 1875 voor de voor f 1500 verzekerde kaart van Schieland kreeg zal vast in een ander inventarisnummer van genoemd archief kunnen worden opgezocht. Adri den Boer Titel van de kaart van Slaterus met daaronder in kleine lettertjes: 'in het jaar 1875 OPttllAAKT IN HEI JAAR 1 M. Hameleers, 'Recente oude kaarten' van het Hoogheemraadschap van Schieland, in: Caert-Thresoor 1985-2 2 www.gahetna.nl (ex. uit kaartcollectie Ernsting van Zuid-Holland) 3 Z. Klaasse, Wel en wee van Kadaster-landmeters, in: DHC 2010-4, p. 136 85

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 23