Historisch nieuws Aanvulling Capelse grenspalen De Capelse grenspaal DHC 2011-2, p. 62) komt met een identieke tweede nog bewaarde paal aan de 's-Gravenweg daar voor in een nieuwe inventarisatie van cultuurhistorische objecten door de stichting Landschapsbeheer Zuid-Holland. 'Zeer hoge cultuurhistorische waarde' is de aanduiding van de paalrestanten. Een bestuurlijk besluit over de inventarisatie volgt nog. Adri den Boer Antique Map Fair Netherlands De 2e editie van deze internationale antieke kaartenbeurs, voorheen geheten Staverden Map Fair, zal plaatsvinden op vrijdag 23 september en zaterdag 24 september 2011 op locatie Kasteel De Vanenburg te Putten. (www.amf-nl.nl) Museum Boerhaave verwerft 'landmeetkundig portret' Museum Boerhaave heeft de hand weten te leggen op een kwalitatief hoogstaand schilderij uit de Gouden Eeuw dat nauw aansluit bij de eigen collectie. Bij het veilinghuis Lempertz in Keulen kocht het museum een zeventiende- eeuws Noord Nederlands dubbelportret van een wiskundige en zijn vrouw. Dergelijke geleerdenportretten komen zelden op de markt. De Vereniging Rembrandt en de Stichting dr Hendrik Muller's Vaderlandsch Fonds maakten de aankoop van het olieverfschilderij (118,5 bij 111,5 cm) mogelijk door in een spoedproce dure het museum financiële steun te verlenen. Het dubbelportret door een onbekende Neder landse meester brengt de wetenschap van de Gouden Eeuw op prachtige wijze in beeld. De vrouw houdt in haar rechterhand een schiet lood. Haar andere hand rust op een propor- tionaalpasser (waarmee je kon rekenen) en een grafometer (voor het meten van hoeken) - instrumenten zoals die zich ook in de collectie van Museum Boerhaave bevinden. De man houdt een passer vast en een kaartblad met de vestingstad Groenlo. Op tafel liggen een boek dat de stelling van Pythagoras uitlegt, een vel Afb. 1. Dubbelportret van een wiskundige en zijn vrouw (coll. en foto Museum Boerhaave) papier met berekeningen en een kompas. Al deze wiskundige instrumenten en documenten hebben te maken met de landmeetkunde. Deze tak van wetenschap is van oudsher nauw verbonden met de Nederlandse cultuur van het aanleggen van polders, het maken van kaarten en de stede- en vestingbouw. Op het gebied van landmeetkunde heeft Museum Boerhaave een instrumentencollectie van internationaal topniveau. Met het nu verworven geleerden- portret wil het museum het menselijke aspect van het wetenschappelijk bedrijf sterker in beeld brengen, en ook de historische context aangeven waarbinnen onze wetenschappelijke helden ten tijde van de Gouden Eeuw opereerden. De maker van het schilderij is vooralsnog onbekend. Wel valt er iets te zeggen over de intrigerende vraag wie de afgebeelde personages zijn. De landmeetkundige attributen op de voorstelling wijzen in de richting van de familie Van Schooten, een Leids geslacht van wiskundigen dat verbonden is met beroemde geleerden als René Descartes en Christiaan Huygens. Nader onderzoek naar het verhaal achter het geleerdenportret moet hierin klaarheid scheppen. 86

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 24