Voor Museum Boerhaave is met de aanschaf van dit schilderij een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Na het schoonmaken van het kunstwerk en het uitvoeren van enkele kleine restauraties is het schilderij klaar voor een ereplaats in de vaste presentatie. Het museum denkt het dubbelportret over enkele maanden aan het publiek te kunnen tonen. (www.musenmboerhaave.nl, 17 mei 2011) Campagne Red Boerhaave! Een anonieme weldoener heeft Museum Boerhaave een bedrag van 100.000,- geschonken. Het geld is bedoeld om het museum te helpen in zijn strijd om aan sluiting voor het publiek te ontkomen. Museum Boerhaave is in zwaar weer beland. Staatssecretaris Zijlstra (Cultuur) heeft op 10 juni de spelregels ten aanzien van de eigen inkomsten van musea 'tijdens de wedstrijd' veranderd. Museum Boerhaave moet met terugwerkende kracht aan financiële eisen voldoen, tegen de afspraak in. Een motie om het museum tegemoet te komen is vandaag, ondanks intensief lobbyen door het museum en de Gemeente Leiden, door de Tweede Kamer verworpen. Het directe gevolg van het aanscherpen van de eigen inkomsten-eis is dat het museum zich gedwongen ziet het komende Afb. 2. Kwadrant van Snellius van ca. 1610 in museum Boerhaave (foto Mieke den Boer- Snoei) halfjaar eenmalig 700.000,- extra aan eigen inkomsten te verwerven. Lukt dat niet, dan volgt sluiting per 1 januari 2013. Onder het motto 'Red Boerhaave!' start per direct een grootscheepse campagne teneinde het benodigde bedrag bijeen te brengen. Daverend startschot voor die campagne vormt de gulle gift van een anonieme weldoener van 100.000,-. Op de website van het museum staat een toelichting op de acties. (Zelfs het kwadrant van Snellius kan worden geadopteerd, AdB.) (www.museumboerhaave.nl, 30 juni 2011) Belastingsmuseum wordt heringericht Op 1 juni 2010 sloot het Belasting Douane Museum aan de Parklaan 14-16 te Rotterdam voor een grootscheepse verbouwing en herinrichting de deuren tot 1 juni 2012. Na 17 jaar wordt afscheid genomen van de vaste presentatie '15 eeuwen belastinggeschiedenis in Nederland' om plaats te maken voor een nieuwe presentatie in een gerestaureerd pand met nog meer publieksvriendelijke faciliteiten. (www. imstart.nl) NB In DHC 2006-4 p. 140/141 verscheen een artikel 'Kadaster in Belasting en Douane Museum'. Biografie Schermerhorn vordert In het Historisch Nieuwsblad van 2005, en zodoende ook in DHC 2005-3 p. 82, is melding gemaakt van het plan van dr Herman Langeveld voor een (nieuwe) Schermerhom- biografie. De nu gepensioneerde universitair hoofddocent Nieuwste Geschiedenis van de VU beperkt zich intussen niet meer tot de politieke kant, maar is ook bezig met de wetenschappelijke bezigheden van Schermer horn. DHC-ers worden weer geraadpleegd en de voorzitter wees hem al op de 202 treffers in de vier vaktijdschriften op de webstek van DHC. (Adri den Boer) Uit andere tijdschriften 'Het perfecte ei' van landmeter Theodoor Diederen uit liet Limburgse Puth is een bijdrage van Jan Diederen uit Valkenburg aan de Geul achterop het tijdschrift Genealogie van juni 2011. Het gaat om een tekening met 87

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 25