toelichting van 10 januari 1786, voorkomend in een met de hand geschreven cursusboek, be waard in de familie. Gememoreerd wordt het door de auteur zelf geschreven derde deeltje van de familiegeschiedenis met daarin elf land meters. (Dank aan Menno Tienstra voor de tip.) Het genoemde boekje werd al besproken door Henri Pouls in De Hollandse Cirkel 2000-3, aangevuld in 2001-2. Een 'Varia: Teeling en de landmeters Diederen' op basis daarvan publi ceerde Pouls ook in nummer 2000-3. Nummer 141 van de kwartaaluitgave 40- '45 Toen Nu bevat op p. 34-41 van hoofdredac teur Karei Magry: 'Het RAF-doelkaarten-cen- trum in Hughenden Manor'. Met ook 24 foto's wordt het verhaal verteld van het Survey Pro duction Centre dat van 1941-1945 honderd duizenden doelkaarten voor de Britse en Ame rikaanse luchtmacht maakte! Zie www.sipubli- caties.nl. In het halfjaarlijkse tijdschrift De zeventiende eeuw 2010-2 verscheen van Fokko Jan Dijk- sterhuis e.a. 'Werktuigen van wiskunde. Instru menten in boeken in de zeventiende-eeuwse wiskunde'. Onder andere is er aandacht voor de sextant van Metius. In een themanummer van het tijdschrift De negentiende eeuw 2010-3 (p. 209-231) ver scheen van Huib J. Zuidervaart van het Huij- gens Instituut (KNAW) uit Den Haag: 'Natuu rkundige instrumentenkabinetten De opkomst en ondergang van een cultureel fenomeen'. Dit betreft ook categorieën als mat hematische instrumenten en optica. Het uit de in dit artikel genoemde oude inventarissen selecteren van landmeetkundige instrumenten is een nog onontgonnen terrein! (Adri den Boer) 'Geenstraat'dankzij landmeter .heb ik nog een interessante aanvulling over het in Zuid-Limburg nogal eens gebruikte woord gen voor de. In het negentiende-eeuwse Geleen was er een straat die al eeuwenlang de naam Lutterader Dorpstraat droeg. Lutterade was een gehucht in de toenmalige gemeente Geleen. Door de bewoners werd deze straat gewoon 'gen straot' (de straat) genoemd. Vol gens de bekende Geleense historicus prof.dr. Schrijnemakers is er in de negentiende eeuw een landmeter geweest die kennelijk geen raad wist met deze benaming. Hij heeft toen op zijn kaart 'gen straat' genoteerd. Toen latere vroede vaderen die kaart zagen, hebben zij volgens professor Schrijnemakers aan die straat maar een officiële Nederlandse naam gegeven en haar 'Geenstraat' genoemd. Deze straat bestaat nog steeds. (Rie op den Camp in: Onze Taal, juni 2011) Vervanging veldwerken, hulpkaarten en Lijsten 78a De Raad van Bestuur van het Kadaster besloot zoals reeds is vermeld op 11 maart 2011 om over te gaan tot digitale vervanging van ar chiefbescheiden die niet voor vernietiging in aanmerking komen: veldwerken, hulpkaarten en Lijsten 78a. Dit besluit werd geplaatst in Staatscourant 4875 van 22 maart 2011. Tot zes weken daarna kon bezwaar worden gemaakt door 'degene wiens belang rechtstreeks bij dit besluit is betrokken'. Er werden (alleen) inzake de hulpkaarten tijdig bezwaren gemaakt door drie individuele personen en twee groepen: de werkgroep Digitale Woonomgeving Ede Cen trum (DWEC) en de Studiekring Historische Cartografie. Zie http://www.historischecarto- grafie.nl. (De UKB-werkgroep Kaarten GIS, waarin kaartbeheerders van Universiteitsbibliot heken en de Koninklijke Bibliotheek vertegen woordigd zijn, ondersteunt dit bezwaarschrift.) In één van de bezwaren werd verwezen naar artikelen in Geo-Info 2009 en 2010. Een inge diend bezwaarschrift van de Stichting Kada strale Atlas Gelderland was te laat. In verband met de behandeling van de tijdig ingediende bezwaarschriften werd er op 27 mei 2011 een hoorzitting gehouden. Het verslag daarvan en de reacties daarop van be-zwaarden zullen bij de besluitvorming over de bezwaren worden meegenomen. De originelen blijven nog zeker vijfjaar opgeslagen bij Koninklijke Saan in Almere. (Adri den Boer) Cultuurhistorische bezwaren fragment bezwaarschrift) 'Mijn cultuurhistorische bezwaren betreffen de vernietiging van de oorspronkelijke papieren documenten. Bedenkingen zijn al eerder in de vakpers naar voren gebracht door de heren Broos, Deys en mijn persoon. Ik verwijs graag 88

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 26