Afb. 5. 'Géomètre du cadastre (www.cadastre.pagesperso-orange.fr) de 200 jaar geleden ingevoerde bestuurlijke hervormingen zoals: de Grondwet, het Burgerlijk Wetboek, de Burgerlijke Stand, de Dienstplicht, het Kadaster, het invoeren van achternamen, huisnummers en standaardmaten en -gewichten. De Fransen hadden een enorme behoefte om alles te registreren, om zo effectief belasting te kunnen innen.' Webcoördinator Lineke van de Bout van Het Zeeuws Archief legde de link Burgerlijke Stand-Kadaster op 6 april 2011 ook al: 'Na de Franse revolutie werd onder andere het principe van scheiding tussen kerk en staat ingevoerd. Voor die tijd werden geboortes (dopen), huwelijken en overlijdens (begrafenissen) vrijwel uitsluitend door de kerken vastgelegd. De Fransen vonden dat de overheid dat moest doen. In Engeland bijvoorbeeld, dat nooit veroverd is door de Fransen, bestaat er geen burgerlijke stand zoals wij die kennen. De Fransen van na de revolutie hadden blijkbaar wel behoefte aan meer administratie: ook het kadaster is een Frans idee uit die tijd.' Vanuit Hoog Soeren werd de link ook gelegd: 'Het monument de echoput bestaat 200 jaar. Hij is gegraven tussen 1809 en 1811. De Burgerlijke stand en het Kadaster stammen bijvoorbeeld ook uit die tijd.' (www. rijnwoude. nl, www.zeeuwsarchief. blogspot.com en www.nieuwsbank.nl) Afb. 6. Finse Struve-postzegel uit 2010 (www.verkkokauppa.posti.fi) Afb. 7. Postkaart met Finse meetpunt Oravivuori www.verkkokauppa.posti.fi) Geodetische postzegel De Finse posterijen hebben in 2010 een set van twee postzegels-in-één en een postkaart uitgegeven ter herinnering aan de geodetische boog van Struve. De basismeting onderaan de zegel is goed bemand! Op een kaartje van Finland is de gemeten driehoeksketting ingetekend. De oranje rondjes geven de Finse plekken aan, waar een vast punt van de graadmeting in ere is hersteld. Aan de linkerzijde van de zegel staan de geografische coördinaten en de namen van deze zes punten opgesomd. De geodetische boog van Struve staat sinds 2005 op de Werelderfgoedlijst van de UNESCO. Deze boog is in de eerste helft van de 19de eeuw de grondslag geweest voor een nauwkeuriger berekening van de grootte en vorm van de aarde. De geodetische boog van Struve strekt zich over een lengte van 2.800 kilometer uit van Hammerfest in Noorwegen tot aan de monding van de Donau in de Zwarte Zee. De 'boog van Struve' was later een Russische graadmeting, zoals er in de Sovjet- tijd m.b.v. satellieten ook nog werd voorgesteld. Maar intussen ging dat beter op andere wijze (laserafstandmeting, VLBI en GPS). (Adri den Boer, met dank aan Jan de Kruif voor de tip) 90

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 28