HYPOTHEKEN'TKADASTER Herdruk deel 1 van de Inventaris van het Kadastermuseum Vooral het onderdeel Rijksdriehoeksmeting is sterk uitgebreid, met o.a. de documenten, schetsen, kasboeken en dagboeken uit de periode van de opmetingen t.b.v. het Rijks- driehoeksnet uit de periode 1885-1960. Wilt u een papieren exemplaar hebben? Mail aan zacharias.klaasse@kadaster.nl. Appartementen in vm Kadastergebouw Roermond Lambriex Beheer BV realiseert in het monu- mententale voormalige Kadastergebouw uit 1908 aan de Begijnhofstraat in Roermond een 'Residence Ancien Cadastre' met elf woningen, (www. lambriexbeheer.nl) Afb. 8. Kadastergebouw Roermond (foto coll. Kadastermuseum) Afb. 9. Detail Kadastergebouw Roermond (foto coll. Kadastermuseum) Kaart van Zijnen (3 x 4 m) De Kaart van Zijnen is één van de grootste archiefstukken van Nederland. Het is een manuscriptkaart uit 1760 die het eigendom aangeeft van de graaf die destijds in het kasteel van Tilburg woonde. Diederik Zijnen is de cartograaf die de kaart heeft getekend. Afb. 10. De Kaart van Zijnen (www. regionaalarchieftilburg. nl) Afb. 11. Omslag van het boek 'Een Tilburgse kaart nader bekeken van Ronald Peeters (www.regionaal- archieftilburg.nl) Van de Kaart van Zijnen waren geen goede reproducties. De kaart lag jaren opgerold in het depot van Regionaal Archief Tilburg en is gedigitaliseerd. Via de website van het archief wordt de kaart digitaal beschikbaar gesteld. Zaterdag 18 juni 2011 was de 'Dag van Zijnen' met een unieke gelegenheid om het (liggende) origineel van de Kaart van Zijnen te bekijken. De titel linksboven bevat ook de zin: 'Verders zijn ook met een groene couleur gedekt en in yder Perceel Volgens de meetingen door den geadmitteerden Landmeeter Daniel Verhoeven gedaan in 't Jaar 1732 beschreven de begrootingen der particuliere Domeinen. Het boek 'Een Tilburgse kaart nader bekeken' van Ronald Peeters staat boordevol foto's en beschrijft en illustreert de hele geschiedenis van de kaart, het (vrij korte) leven van Diederik Zijnen, van de landmeter Daniël Verhoeven en de kasteelheer Gijsbertus Steenbergenis. En er is zeer veel aandacht voor de hele weg die de kaart heeft afgelegd via kasteel naar archief, naar restauratieplaatsen etc. De prijs is 14,50. (www.regionaalarchieftilburg.nl) Ronald Peeters EEN TILBURGSE KAART NADER BEKEKEN De manuscriptkaart van de heerlijkheid Tilburg en Guide door Diederik Zijnen uit 1760 91

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 29