Amsterdamse landmetersprenten uit 1709 en 1726 Adri den Boer Dankzij internet is ook veel over oude prenten beter ontsloten dan ooit. Inzake de bekende prent 'Op een landmeter' kunnen oudere publicaties van K&L en Pouls (De Landmeter) worden verfijnd. De prent 'Landmeters aan het werk' was ondanks de toch fraaie titel in vakkringen zelfs onbekend. Afb. 1. Titelpagina van de 'Voorbeeldige Zeede- Iessen 'van 1709 (foto VU) 'Op een Landmeter Ooit circuleerden er bijvoorbeeld bij de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat kopie tjes van de gravure 'Op een landmeter' zonder enige bronvermelding. Henri Pouls nam in zijn levenswerk 'De Landmeter'1 deze bekende gravure over en meldde daarover achterin zijn boek als halve bron: "Gedicht Hendrik OP EEN LANDMEETER. By roede en voet Hoe verr' mm moet. Landmeeting toond hoe verr' het eigen, In bouw of plyt, na 't aards verkreigen, In hebben en in honden, rekt; Zo komt het richttnoer, van Gods wetten, 't Begeerlyk herte paal te zetten; En wysd hoe verr' het eigen ft rekt. Afb. 2. Prent 'De Landmeeter' van Cornelis Huyberts met gedicht van Hendrik Graauwhart Graauwhart. Gravure van C. Huijberts (1725)". Hetzelfde geldt voor een kopietje aan de muur in het Kadastermuseum. Dankzij de DHC- webstek is zo te vinden wat de letterlijke bron daarvoor was: het Tijdschrift voor K&L van juni 1954, p. 56. Wie waren die Graauwhart en Huijberts en vooral: uit welk niet-vermeld boek kwam het plaatje? Een boek uit al 18222 zei van de dichter: "Graauwhart (Hendrik), geboren te Amster dam, den 16 Mei 1661, en aldaar overleden den 14 Mei 1732, was van beroep diamantzetter; in 1704 gaf hij een werkje in het licht, getiteld: Leerzame Zinnebeelden, bestaande in 1 1 H.C. Pouls, De Landmeter, Alphen aan den Rijn 1997 2 P.G. Witsen Geysbeek, Biographisch anthologisch en critisch woordenboek der Nederduitsche dichters, deel 2, Amsterdam 1822 100

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 38