Zelfs peilmerk- bouten zijn 'viel grosser instrumenten en dat men ook wel aankoopt op veilingen. Circa twee derde van de leden is ge pensioneerd en 'dus' maken de nog actieven een groter deel van het bestand uit dan bij DHC. Er bleken in Duitsland meer musea te zijn met geodetische afdelingen, zoals in Berlijn, Mannheim en München, maar die zouden volgens Von Stillfried kleiner en lokaler zijn. De flyer van het eigen museum zegt het over de instrumentencollectie toch iets bescheidener: '...die heute neben dem Deutschen Museum in München die bedeutendste Sammlung dieser Art darstelt' 3D-moderniteiten 'lm Wandel vom Analogen zum Digitalen' is de titel van een 76 pagina's tellend boekje, eind 2008 uitgegeven door 'Der Oberbürgermeister' van de stad Dortmund over zijn Vermessungs- und Katasteramt. (In 1976 was al een omvangrijker werk 'Vermessung in Dortmund' uitgegeven.) Alle DHC-museumbezoekers kregen een presentexemplaar met een goed beeld van de stand van zaken tot 2008. Hun volgende stap in de migratiespiraal was een vlakdekkend digitaal 3D-stadsmodel. 'Das 1 Om-Höhenraster des Landesvermessungs- amtes' als basis voor het maaiveld tekent ook dat men samenwerkt èn dat men daar niet startte met een terreinhoogte nul. Gepland was voor buiten een demonstratie met het Topcon-systeem IP-S2, dat plaatsbepaling en laserscanning combineert met 360 gr-video, van Geomij BV door de directeur daarvan: DHC-bestuurslid John Jansen. Dat met een 'demo' aandacht besteden aan ook de actualiteit van het vakgebied werd vervangen door ook een pp-presentatie in het museum. De DHC-ers waren onder de indruk van het inventariseren met 30 km/uur, van de 3D-meetmogelijkheden en de precisie en resolutie. ('Je kunt het onkruid tussen de stenen zien.') Men kreeg een flyer mee, maar iedereen kan terecht op www. geo-mapping.info. Depot met instrumenten in het gelid Bezoeken In de zaal Vermessungswesen kreeg een niet- landmeetkundig instrument de meest uitgebreide toelichting van Von Stillfried. Het betrof een Kreisteilmachine van Kern van rond 1970 ter vervaardiging van hoekmeet- instrumenten. Van de verdere objecten werd genoeg herkend en sommige uit vroeger eeuwen waren zelfs van Nederlandse herkomst. (Uiteraard was alles ook van publieks- toelichting voorzien. Hoewel de ruimte werd vergroot en de opstelling veranderd, toch past een citaat van Pouls uit 1985 nog: 'De Nederlandse bezoeker ziet tot zijn genoegen, dat uitgebreid aandacht is besteed aan de Bij analoog fotogrammetrisch instrument 68

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 6