Duidelijk een Studiensammlung driehoeksmeting van Snellius, waarbij ook een zeer grote foto van de kerk van Alkmaar is te zien. Teleurgesteld is hij echter, wanneer blijkt dat bij de behandeling van het Duitse Normal Null nergens wordt vermeld dat dit is geba seerd op ons Amsterdams Peil.' Het klopt nog steeds, al zeggen wij ook niet altijd waar we het voorvoegsel 'Normaal' vandaan hebben. Ook Nederlandse instrumenten mankeren niet. De museale website laat al een 'Hollandischer Kreis de Steur, Leiden, um 1655' zien en eentje van Petrus a Call uit Nijmegen van 1676 staat hierbij en voorop dit nummer afgedrukt. Elders in de stad werd het enorme museum depot bezocht met anderhalve verdieping Uit de bibliotheek: alleen vignet leek fout landmeetkundige zaken. Gigantisch waren de (vooral wat jongere) boeken- en instrumenten collecties, maar desgevraagd bleken in de laatste toch De Koningh en Caminada te mankeren en misschien wel weinig of geheel niet in Duitsland gebruikt te zijn. Bewonderd werd ook rekentuig als een Brunsviga met drie telwerken en een forse Zuse-computer. ('Hadden wij bij het Kadaster ook.') Vergelijken met het nog jonge Nederlandse Kadastermuseum is trouwens lastig. Daar heeft bijvoorbeeld een Brunsviga hoogstens twee telwerken, maar zijn er ook veel archief fragmenten gedeponeerd, omdat het een Logo Förderkreis Vermes sungstech- nisches Museum Dortmund instelling van een oude dienst is en geen private collectie van een 'Förderkreis' van zelf nog maar enkele decennia oud. Slot In het plantsoen voor het depot en naast een Biergarten gaf voorzitter Quee na een dank woord de gastheren enkele in Nederland gekochte Duitse boeken. Von Stillfried op zijn beurt bood tijdelijke bruiklenen van depot objecten aan! Bezoek van de permanente publiekstentoonstelling zij aanbevolen. Het ste delijke Museum für Kunst und Kultur- geschichte ligt vlakbij het Hauptbahnhof. Zie verder www.museumdortmund.de. Haast lijkt daarbij niet nodig, want bij de stad Dortmund bleek niets van krenterig bezuinigen op cultuur, terwijl de DHC-ers net vernamen van de regeringsaanslag op de publieksfunctie van het rijksmuseum Boerhaave (en juist van vernieuwing van het Belastingmuseum van een ander departement)... \aulischos .lal u-I me li Ephcmcpidfu undTafctn 69

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 7