96 pagina's met 45 kleurenfoto's geïllustreerd, formaat 17,2 x 21cm. ISBN 978-3-422-07049-3. €19.71 incl. verzendkosten. Eind 2010 was er opnieuw een kleine tijdelijke tentoonstelling van 51 voorwerpen in een na bijgelegen museum ingericht. De vrij vertaalde titel van de tentoonstelling en dit bijbehorende boek luidde: 'Precies meten plaatsbepaling van het Vorstendom. De tekenkamer van Keurvorst August een centrum van geodesie en cartografie.' Deze tentoonstelling was mede toegespitst op het meten en in kaart brengen van het Saksische gebied waarover Keurvorst August de scepter zwaaide, daarom werden behalve instrumenten ook kaarten en metings stukken getoond. Een groot deel van de instru menten was afkomstig van de Mathematisch- Physikalischer Salon. Voor de originele kaarten, schetsen en metingsstukken werd een beroep gedaan op verschillende bibliotheken en archieven. De landmeetkundige inhoud Het eerste boekje van 1993 staat geheel in het teken van de instrumenten, zoals globes (afb. 1 2), tijdmeters, spiegeltelescopen, microscopen, thermometers en brandlenzen. Op landmeet kundig gebied treffen we een stappenteller aan uit 1741, een kompas uit 1561een theodoliet met twee vizieren van 1700, een grafometer van Langlois Parijs 1750, een opleg-boussole voor op de meettafel, een beschadigd geo metrisch kwadraat, een repetitiecirkel van Lenoir 1790 naar Borda, een hellingmeter van Troughton op statief ook geschikt voor astro- metingen, een hoekmeetinstrument voor in de mijnen (afb. 4), een hodometer (afb. 3) en vijf hellingmeters voor het geschut van de artil lerie. Tekenmaterialen en rekenmachines worden op acht plaatsen besproken en ook aan de lengte van de el en voet wordt aandacht ge schonken. Bij een artillerieinstrument van ca. 1500 vestigt de conservator en mede-auteur Dipl.-lng. Dolz de aandacht op de aanwezig heid van een micrometertrommel als fijnstel- schroef. Eveneens opmerkelijk is een rand- verdeling van 12000 eenheden in de cirkel, dus 1000 in het uur, bij de voorloper van een kom- pasricht-toestel uit 1635. In het tweede boekje van 2007 wordt de opvatting over kunst en wetenschap rond 1600 verduidelijkt. Daarna Afb. 4. Voorloper mijn-theodoliet ca. 1590 komt het ontstaan van de collectie in 1560 aan bod. In hoofdstuk 2 worden onder het kopje "De autoriteit van het landmeten" zes speciaal uitgekozen landmeetkundige instrumenten behandeld omdat ze passen binnen het stra mien van mens en mystiek achter het instru ment, dat de conservator Dr. Korey heeft ge kozen voor deze tentoonstelling. De instru menten zijn een landmeterskwadraat van 1569, een hodometer met gekoppelde karteertafel van 1584 (afb. 3), een theodoliet voor mijn- metingen van 1590 (afb. 4), een luxe kompas van 1561 en twee kanonniers-kwadranten van 1572 resp. 1635. Het landmeterskwadraat (quadratum geometrie um) werd in 1945 flink beschadigd. In reliëf is als versiering een afstandsmeting afgebeeld, waarbij het instrument wordt gebruikt. De werking van het instrument en de grafische rekentabellen worden uitvoerig verhelderd met behulp van voorbeelden en zes illustraties. Het apparaat werd in Augsburg gemaakt door Schissler. De schrijver meldt, dat Augsburg en Neurenberg bekend stonden als centra van metaalbewerking, terwijl dit in Saksen tot midden 16e eeuw nog onbekend terrein was. Hierin kwam verandering door Keurvorst August, die Christoph Trechsler aantrok, welke de hodometer met karteertafel vervaardigde. De hodometer werd door een ketting met een schakeltand aan het wagenwiel verbonden. Hierdoor werd een teller met drie wijzers tijdens het rijden aangedreven. De wijzers gaven resp. de roeden, de honderd- 71

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 9