Gem^ax/inrf origineel hiervan in de universiteitsbibliotheek van Göttingen is een kopie aanwezig in Tresoar in Leeuwarden.Tevens werd verwezen naar de "Aantekeningen van Uffenbach". De belang rijkste bronnen voor deze DHC-publicatie zijn genoemde "Aantekeningen van Uffenbach", de bijdrage in het "Genealogysk Jierboek 2010", alsmede de "Bibliotheca Fullenia'VHn genoem de drie publicaties zat meer dan voldoende informatie om twee bijdragen te schrijven, en wel één over het onderwijs in de landmeet kunde aan de universiteit van Franeker in de in de titel vermelde periode, over genoemde bibliotheek van meer dan 800 boeken en het instrumentarium van Loré en over de beide do centen Fullenius. Over beide wetenschappers Fullenius gaat het volgende hoofdstuk. De Fulleniussen en hun bibliotheek Alle drie de leden van deze Friese familie van wetenschappers hebben de voornamen Bem- hardus. Ter onderscheiding van deze personen werd eerder al voor de Bernhardus van de tweede en derde generatie respectievelijk sr en jr gehanteerd. Deze aanduiding zal in deze bijdrage ook worden gebruikt; ter aanduiding van de Bernhardus van de eerste generatie zal in het vervolg van dit artikel voor deze het ach- tervoegsel "de oude" worden gehanteerd. Maar eerst de voorgeschiedenis van grootvader, vader en zoon Fullenius: De Fulleniusfamilie: De bekendheid van deze dynastie Fullenius vangt aan met de vermelding dat in Meppen, in westelijk Niedersaksen, in 1568 ene Bernt van Fullen met zijn vrouw Gesecke woonachtig is. Uit zijn naam blijkt dat hij afkomstig is van één van de op 4 km afstand van Meppen gelegen dorpjes (Gr. und KL) Fullen. *Fullenius (de oude): Rond 1561 wordt hun zoon Bernhardus Fullenius (de oude) gebo ren, die later, in 1588, blijkt ingeschreven te staan als student aan de Calvinistische Hogeschool van Herborn; hij studeerde daarna ook in Wittenberg. De predikantenop leiding in Herborn werd gesticht door Jan de Oude, broer van Willem van Oranje. Fulle nius (de oude) was daarna van 1593 tot 1637 predikant te Leeuwarden en zal vast wel de Stadhouders van Friesland onder zijn gehoor hebben gehad. Hij kwam in de nieuwe hoofd stad van Friesland met Stadhouderlijk Hof en het Hof van Friesland wel in een ander gees telijk klimaat dan zijn voorouders in Fullen, wat oostelijk van dunbevolkte gigantische hoogveengebieden van het Koninkrijk Han nover. In Leiden promoveerde hij in 1633 honoris causa in de Godgeleerdheid. Hij was 115 Gr. Fullen op topografische kaart: tussen Emmen en Meppen 3 Catalogus Librorum Tresoar nr. B 38804, Leeuwarden 1709

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 13