ASTR0N0M1 80 Nic: Petri Daventriensis Gebruyk van de Coeleste en Terrestre Globe. Amst. 1688. Item van de Quadrant 83 Adri: Metius Onderwijsingen van de Sterrekunst en beschrijvinge der Aarde door het gebruyk der Glooben. Fran. 1614 83 Barent Everts Keteltas Gebruyk der Naald - wysing. Amst. 1609 84 Idem, bis Sonder Keteltas Naald - wij sing 108 Th: Learner van de Meridianen door Son/ Maan en Sterren te vinden. Cam- pen. 1612 110 And: Metius Astronomische en Geogra- phische onderwijsinge. Amst. 1632 ARITHMETICA 171 Adr: Metii Arithmetica Geometria practica, ter. Franeker. 1610 In dit gedeelte van de catalogus van het formaat Quarto werden van bovengenoemde onderwerpen onder de nummers 111 tot en met 382 wel een aantal van 271 werken vermeld. Van het formaat Octavo en Duodecima met in totaal 216 titels geldt een analoge gedrags lijn. Mede gelet op de beschikbare ruimte is hiervan slechts een aantal belangwekkende overige titels genoemd, waarbij de letters O en D aangeven in welk papierformaat, Octavo of Duodecima, bedoelde titel gedrukt was, aldus: OVERIGE TITELS UIT DE CATALOGUS IN ANDERE OVERIGE PAPIER FORMATEN O 94 Matth: van Nispen Beknopte Land- meetkonst.. Dordr. 1662 O 124 Simon Stevins Tiende. Rott. 1621 O 162 M: Coehoorns Versterking des Vijf hoeks. Leeuw. 1682 O 209 Gemma Frisius de Astrolabio. Antw. 1556 D 60 Aug: de Bruin Tresoor van Maten en Gewichten. Amst. (enz.) 1667 Hiermee is in deze bloemlezing aandacht geschonken aan de bibliotheek van Fullenius jr. Na de vermelding van zijn boeken hiervóór volgt dan van deze catalogus de opsomming van zijn 62 landmeetkundige instrumenten, zijn "music"-instrumenten en zijn "konstpren- ten". In de volgende en laatste aflevering van deze bijdragen zal aandacht geschonken worden aan het genoemd instrumentarium van de docenten Fullenius sr en jr, alsmede aan het leven van de derde docent Loré en het verslag van het aan hem gebrachte bezoek van Von Uffenbach. Hun portretten staan intussen op de website www.franekeruniversiteit.nl/professorenpor- tretten. Gauthier en Metius Dit jaar verscheen bij uitgeverij Bornmeer te Gorredijk het boek "Pittoreske reis door Fries land...". Het is een nu in druk verschenen en vertaalde beschrijving van Friesland door de Fransman Pierre Joseph Gauthier, die ambtenaar was in Sneek gedurende de periode 1810- 1814. Zijn beschrijving is door Elisa Vivant in het Nederlands vertaald en door J. van der Sluis van een inleiding voorzien. In bijgaand artikel over Jacob Lous is te lezen dat aan de universiteit van Franeker het onderwijs in wiskunde en landmeetkunde gestalte kreeg door de benoeming in 1598 van professor Adriaan Metius. Welnu, Metius' roem en bekendheid was in de periode dat Gauthier in Sneek verbleef niet verloren gegaan. In zijn hoofdstuk over de stad Franeker, waarin hij ook beschrijft dat op last van Napoleon in 1811 de universiteit werd opgeheven en in 1815 gewijzigd werd in een Atheneum, schrijft hij over Metius: "Les écrits d'Adrien Metius, profes- seur de mathématiques, lui ont donné une trés grande réputation Het is toch bijzonder dat eeuwen na zijn benoeming in 1598 de naam van professor Adriaan Metius nog zó bekend is dat Gauthier hem de moeite waard vindt om hem in zijn "Voyages pittoresque.op te nemen. 120

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 18