De Jacobsstaf op de grafsteen van Jacob Laurentius Henk Holsbrink Inleiding De Leeuwarder Courant van 5 maart 2011 publiceerde onder de titel "De ambitieuze stadskaart van Harlingen" een bijdrage over deze pronkkaart van omstreeks 1610. In het artikel werd, naast de vermelding van de door Jacob Laurentius getekende kaart, ook het één en ander vermeld dat leidde tot wat meer onderzoek, het maken van foto's en het daarna schrijven van deze bijdrage. Dit was onder meer de vermelding van zijn grafzerk uit 1617, die te vinden is in de Grote Kerk van Harlingen of, anders gezegd in de Dom van Almenum. Deze kerk is in 1775 gebouwd ter plaatse van een oude kerk waaruit de grafzerk afkomstig moet zijn. Tevens werd in de krant een inventaris van landmeetkundige boeken vermeld. Op genoemde grafzerk werd Laurentius afgebeeld met meetinstrumenten, aldus weer de krant. Jacob Laurentius, ook wel Jacob Lous genoemd werd omstreek 1575 geboren; zijn vader was Lou Rippertsz die in 1574 vermeld wordt als "hardsteenhouwer en mr. stadsmetselaar".1 Lou Rippertsz overleed vóór 1629 wat blijkt uit de verkoopakte van een huis door zijn erfgenamen. Hij had met zijn niet met name genoemde vrouw vijf kinderen, onder wie de hoofdpersoon van deze bijdrage: Jacob Lous. Deze Jacob Lous trouwde met Trijntie Cornelisdr. en had met haar zeven kinderen. Hij overleed in 1617, waarna in november 1617 de inventaris van zijn nalatenschap werd opgemaakt. De boedelscheiding vond plaats op 8 januari 1618. Uit de afbeelding op zijn grafzerk van een instrument en de aanwezigheid van landmeetkundige boeken en instrumenten uit de opgemaakte inventaris kan worden verondersteld dat hij ook kennis van landmeetkunde had. Hij bezat volgens een zinsnede uit deze inventaris: "item verscheyde so grote als cleyne boecken so gedruckte als gescreven beroerende den const van geometria architectum ende andersins, ...ende verscheydenen ontwerpen alsmede passers winckelhaecken platen ende andere stucken van koper den selven const van geometria architectum concernerende ende daeroe gebruyckt enz Dat 'koper' wijst wel op landmeetkundige instrumenten. Uiteraard waren daar ook veel gereedschappen bij in verband met zijn beroep als hardsteenhouwer en mr. metselaar, aldus het Genealogysk Jierboek. Jacob Lous wordt in het krantenartikel vermeld als veelzijdig kunstenaar, na 1597 meester-stadsmetselaar, begenadigd beeldhouwer, maar wordt niet vermeld als landmeter. De combinatie landmeter-beeldhouwer/hardsteenhouwer komt echter wel vaker in Friesland voor bij onder anderen Sietse Gravius en Sjoerd Haeckma.2 Jacob Lous was naast wat hiervoor al is genoemd ook een begenadigd bouwmeester, 121 Stadhuis van Dokkum, bestuurlijk centrum van de gemeente Dongeradeel (nl.wikipedia.org) Veelzijdig man 1 W. Dolk, Van Fürsten- tot Vossenberg, in: Genealogysk jierboek 1959, Leeuwarden1959 2 H. Holsbrink, Een interessante gevelsteen in Friesland, in: De Hollandse Cirkel 2007-2, 2007-3 en 2008-2

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 19