zoals ook blijkt uit het volgende fragment uit de 'Geschiedenis van Dokkum'. Over zijn kwaliteiten werd daarin afgedrukt:3 LOUS, JACOB J. L. was een veelzijdig kunstenaar. Zijn belangrijkste activiteit was het hardhouwen: hij was stellig niet de minste onder de belangwekkende groep Friese zerkhouwers. Er zijn fraaie zerken van bekend in Oosterend, Minnertsga, Terkaple (mogelijk daar ook de schouw van Oenemastate), Harlingen en in Kimswerd, waarvan één met een pracht van een perspectivisch gezicht. J. L. was bovendien meester-stadsmetselaar, bouwmeester van de stad Harlingen. Hij is vrijwel zeker betrokken geweest bij de bouw van het Harlinger stadhuis en de in de negentiende eeuw gesloopte fraaie stadspoorten van zijn woonplaats die tussen 1597 en 1609 tot stand kwamen. J. L. was niet alleen beeldhouwer en bouwmeester, maar ook tekenaar Een grote pronkkaart van Harlingen van omstreeks 1610 is blijkens het Latijnse opschrift gegraveerd door Robert de Baudoos en getekend door Jacobus Laurentius, een Latijnse vorm van J. L. Al deze activiteiten hebben hem geen windeieren gelegd: J. L. overleed in 1611, een mooi vermogen achterlatend. Hij overleed dus in 1617 en niet in 1611, maar was inderdaad ook een bekwaam bouwmeester. Op 3 september 1607 ondertekende hij met het stadsbestuur van Dokkum een contract tot het bouwen van een nieuw stadhuis, dat nog altijd de Syl van Dokkum siert met de door hem gemaakte Vrouwe Justitia op de voorgevel. Naast steenhouwer, bouwmeester en landmeter was hij ook een bekwaam cartograaf. Omstreeks 1610 vervaardigde hij een kaart van Harlingen en tekende hij ook nog een 88 centimeter breed zogenaamd prospect (gezicht) van deze stad. Beide zijn te bewonderen in het Hannema-museum te Harlingen. Jacob Lous overleed zoals eerder werd vermeld in 1617 te Harlingen en werd in de Domkerk van Almenum aan de oostzijde van Harlingen begraven. Ter zijner nagedachtenis werd 122 3 Meindert Schroor e.a., Geschiedenis Van Dokkum, hart van noordelijk Oostergo, Dokkum 2004, p. 174 4 www.vanderkrogt.net 5 H.P. ter Avest en JJ. Huizinga, Harlinger Stadsgezichten tot 1880, Harlingen 1999 6 home.wanadoo.nl/m.bourgonjen/Frl/landmeters.htm 7 Peter Karstkarel, Alle Middeleeuwse kerken van Harlingen tot Wilhelmshaven, Leeuwarden 2007 Fragment van de 'pronkkaart'van Harlingen met de Grote Kerk van Almenum (Harlingen) waarin Jacob Laurentius werd begraven

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 20