zijn graf met een zerk aangegeven. Op deze grafzerk is naast zijn wapens inderdaad een instrument ingebeiteld, en wel een afbeelding van een waarnemer met een Jacobsstaf. Landmeter of toch niet? Lous werd in de beschrijving van de geciteerde 'Geschiedenis van de stad Dokkum' ook niet genoemd als landmeter en komt evenmin voor in liet repertorium van Teeling. De lijst van admissies tot landmeter van het Hof van Friesland begint pas in 1616, waaruit niet blijkt dat hij een geadmitteerde landmeter was. Evenmin is er wat bekend over zijn vooropleiding, want de opleiding tot landmeters in Franeker begon pas rond 1600 echt goed met de benoeming in 1598 van Adriaan Metius tot hoogleraar. En volgens het Genealogysk Jierboek was hij in 1597 al een vaardig steenhouwer. Slechts in een boek van Peter Karstkarel wordt Jacob Laurentius vermeld als landmeter. Derhalve kwalificeert bijna niemand hem als landmeter; maar hij had evenwel toch landmeetkundige kennis in huis. Dit blijkt wel uit zijn nalatenschap met "boecken ende passers", de afbeelding van de Jacobsstaf op zijn grafzerk en de door hem getekende kaarten van Harlingen. Toch blijft de vraag over of Jacob Lous wel écht een landmeter was, gelet ook op het feit dat er bij mijn weten geen enkel product van landmeetkundig werk in archieven is te vinden. Was het aanbrengen van de Jacobsstaf als landmeetkundig instrument op zijn zerk toch geen verwijzing naar zijn voornaam? Wie zal dat nog weten? Fragment van de grafzerk van Jacob Laurentius met Jacobsstaf (foto Jan Holsbrink) 123

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 21