Historisch nieuws Luchtfoto's toch terug bij Rijkswaterstaat In Geo-Info 2010-5 stond een interview met historicus Bert Toussaint van Rijkswaterstaat (RWS). Daarin memoreerde ik als interviewer dat de collectie RWS-luchtfoto's, bewaard bij de Topografische Dienst in Emmen, daar eind 2009 weg moest en dat de verzameling puur werd gered door verhuizing naar een fruitkwe- kerij van ouders van een DID-medewerker in het Limburgse Spaubeek. De bedrijfshistoricus legde alleen maar uit waarom de foto's niét bewaard behoefden te blijven. De medewerker, Wim Meens, kon nu melden dat dit archief definitief is opgeslagen in een RWS-depot in Bodegraven en dat het weer ter inzage is. Deze DHC-donateur kreeg hiervoor - hoewel door werk absent - van de voorzitter een pluim op de Donateursdag! Het interview in genoemde Geo-Info is aangehaald in DHC 2010-2 (p. 73), terwijl in DHC 2010-3 (p. 120) aanvullend werd gememoreerd dat het fruitbedrijf te koop stond. Meens was trouwens meer alert: 'Ik heb hier in Maastricht bijvoorbeeld oude veldwerken liggen van de Meetkundige Dienst die ik twee/ driejaar geleden bij de gesloten Kadasterkan toren van Eindhoven en Breda heb opgehaald. Ze zouden anders zijn vernietigd. Het betreft materiaal van de eerste aanleg van de Al6 bij voorbeeld, maar ook van andere Rijkswegen.' (Adri den Boer) Rijkswaterstaat inventariseert historisch materiaal RWS-historicus Bert Toussaint heeft de Ver eniging van Oud-medewerkers van Rijkswater staat (VOR) in oktober benaderd met de vraag of VOR-leden willen/kunnen helpen bij het inventariseren van historisch RWS-materiaal in RWS-gebouwen. www. vorrws. nl) Inventaris Bedrijfsmuseum Kadaster deel 5 In juli 2011 is deel 5 van de Inventaris van het Bedrijfsmuseum Kadaster verschenen (119 p.). Het deel omvat de rubrieken 'Topografische instrumenten', 'Fotogrammetrische instrumen ten' en 'Reproductie en drukkerij Topografi- sche Dienst'. Onder de 'Topografische instru menten, gebruikt in de velddienst' ressorteren ook een kassa en een tijdregistratieklok, uiter aard in de subcategorie 'Overig materiaal van de voormalige Topografische Dienst'. Er zal in de reeks nog een deel 6 verschijnen. Inlichtin gen: zacharias.klaasse@kadaster.nl. Kadastrale kaarten in UB van VU nu digitaal De Universiteitsbibliotheek van de VU in Amsterdam zette ook haar kaarten digitaal op www.itnagebase.ubvu.vu.nl. Daarbij bevinden zich niet alleen kaarten gemaakt naar ka dastrale plans, maar ook de volgende 'losse' kadastrale kaarten: - manuele (kopie?) minuutplans Hooge en Lage Zwaluwe, sectie F le en 2e blad, ca. 1832 - manuele (kopie?) minuutplans Made en Drimmelen, sectie F 2e en 3e blad, sectie G 1 blad, sectie H le en 2e blad en sectie I le, 2e en 3e blad, ca. 1832 - fotokopie verzamelkaart Aalten 1947 - fotokopie verzamelkaart Winterswijk 1947 Een potloodaantekening van de aankoop dd 124 Messing theodoliet zonder verticale rand, Lenoir d Paris, ca 1820, oud TDN4 en nu inv. nr. 4699 (coll. en foto Bedrijfsmuseum Kadaster) Messing waterpasinstrument, EL. Laporte 's Hage, oud TDN48 en nu inv.nr. 4775 (coll. en foto Be drijfsmuseum Kadaster)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 22