6 september 2011 verkrijgbaar bij het Histo risch Archief Westland (2e etage gemeentekan toor Naaldwijk), Stokdijkkade 2 te Naaldwijk. (www. historischarchiefwestland. nl) Grenspaaltjes gerestaureerd De Leeuwarder Courant van zaterdag 24 september had het volgende berichtje over de provinciale grenspaal nummer 49: "Zorgvlied - Met de herplaatsing van grenspaal nummer 49 op de Drents-Friese grens bij het Drentse Zorg vlied is een restauratieproject van de provincie Fryslan voltooid. Van de 148 gietijzeren palen die de grens sinds 1894 markeerden, waren er nog 51 over. Deze zijn allemaal opgeknapt. Beide provinciewapens zijn op de paaltjes zichtbaar.'" Gelukkig heeft de provinciale over heid van Fryslan zorg voor haar grenspalen! (Henk Holsbrink) Unieke Romeinse kaart als online route planner De enige complete wegenkaart die is overge bleven uit de Romeinse tijd kan dankzij inter net weer worden gebruikt om reizen te plan nen. De Nederlandse historicus René Voorburg uit Houten heeft deze wereldberoemde Tabula Peutingeriana dankzij diverse onderzoeks- bronnen kunnen verwerken tot hedendaagse routeplanner. Zo kunnen geïnteresseerden dus zien hoe in de Romeinse tijd bijvoorbeeld een reis van Nijmegen naar Rome zou zijn verlo pen. Voorburg heeft zijn Romeinse routeplan ner online gezet op de site onmesviae.org, zo maakte hij maandag bekend. (Architectenweb Nieuws, 5 september 2011) Drents Archief: 'Kaarten niet raadpleegbaar vanwege digitalisering' Vanwege de digitalisering van de historische kaartencollectie van het Drents Archief zijn de kaarten niet meer raadpleegbaar. Foto's van de kaarten op klein formaat en microfiches van de kadasterkaarten blijven wel ter inzage in de studiezaal. Het Drents Archief stelt volgend jaar zijn gehele kaartencollectie digitaal beschikbaar. Bezoekers van het archief kunnen de kaarten vanaf het voorjaar van 2012 bekijken op een interactieve tafel in het vernieuwde archiefge bouw in Assen en voor een deel ook online. De digitalisering van de kaarten is onder deel van Drents Archief 3.0, een programma waarmee bezoekers de Drentse geschiedenis op een nieuwe manier kunnen ervaren. Het digitaliseren van zo'n enorme collectie oude en kwetsbare kaarten is een tijdrovend karwei. Een gespecialiseerd bedrijf gaat de klus klaren. Daarvoor moeten de kaarten komende tijd voorzien worden van extra gegevens, gereed gemaakt worden voor verzending en buiten de deur met speciale apparatuur worden gescand. In de depots van het Drents Archief liggen talloze pareltjes. Zoals de oudste kaart uit de collectie: een kaart van Coevorden uit ca. 1560 door Jacob van Deventer, een topprestatie op het gebied van de cartografie in die tijd. Of een gedetailleerde kaart van de inmiddels verdwe nen havezate Batinge bij Dwingeloo, waarop zelfs te zien is wat er in de tuin stond. Veel kaarten zijn eeuwen geleden gemaakt om een einde te maken aan langlopende grensgeschil len. (www. drentsarchief.nl) Zeiss-aanwinst van De Hilster In september verwierf Nicolas de Hilster een Zeiss RThlI-repetitietheodoliet uit 1926 van ooit architect J.Th. Wouters. Zie de beschrij ving met 18 foto's op zijn website. (www. dehilster. info) J.TH. WOUTERS 1 Kistfragment, originele Zeiss-sleutel en dito label van de repetitietheodoliet van architect Wouters, 1926 (www.dehilster.info) 126

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 24