waterpasinstrumenten (12), grafometers (10), reflectiecirkels (9), astrolabia (7), kwadranten (4) en repetitiecirkels (3).' Equerre van Sint-Pietermuseum Maastricht In de rubriek Museumstukken krijgen Lim burgse musea in Dagblad De Limburger ruimte om bijzondere stukken uit hun collectie te presenteren. Op 24 september 2011 was het Sint-Pietermuseum in Maastricht aan de beurt en Peter Heusschen koos voor een landmeet kundig instrument. De start luidt als volgt: 'Het instrument is klein, hooguit twintig centi meter lang. Het heeft een omhulsel uit messing en bestaat uit twee boven elkaar geplaatste cilinders. Die kunnen, met schaalverdeling, ten opzichte van elkaar gedraaid worden. Bovenin zit een kompas. Met dit vernuftige hoekmeet- instrument bracht de Rotterdamse ingenieur David Cornelis van Schaik in de vorige eeuw het 250 kilometer lange gangenstelsel van de Sint-Pietersberg grotendeels in kaart.' (www.oiidsintpieter.com) NB De equerre stond ook al in Dagblad De Limburger van 4 maart 2009 onder de kop 'Vreemd voorwerp: hoekmeter'. Henk Leen- ders berichtte daarover in deze rubriek in DHC 2009-2 p. 73. Mooie beeldbank NIMH Eind september werd de beeldbank van het Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH) van Defensie gelanceerd. Bijvoor beeld objectnummer 055246 omvat 'Landme ters in actie tijdens de bouwwerkzaamheden door het genie- en constructiebataljon A.T.D.O. in Tobroek, Noord-Afrika' Verder geven de termen 'hydrografie' en 'theodoliet' resp. 156 en 13 treffers. Objectnummer 084294 laat zien hoe de coördinatograaf bij de Dienst der Hydrografie werd benut. Object 017587 heeft als beschrijving: 'Hulpvaartuig (munitietrans portvaartuig) Y 8502 (1952-1973) vaart na overdracht aan Meetkundige Dienst Rijkswa terstaat onder de naam NIVEAU.' (www. nimh-beeldbank. defensie, nl) 129 Landmeters in actie tijdens de bouwwerkzaamheden door het genie- en constructiebataljon A. T.D. O. in Tobroek, (www.nimh-beeldbank.defensie.nl) Hydrografen bezig met coördinatograaf (www. nimh-beeldbank. defensie, nl)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 27