Varia: meer over kadasterlandmeters Ook websteks van buiten brengen steeds meer naar buiten over kadasterlandmeters. Bordeelbezoek met gevolgen 'Door mij en Riedstra bevonden dat Bertels, van beroep bordeelhouder, wonende in het Raadhuisstraatje, zijn huis voor het publiek nog open had, en daar aanwezig waren, zes personen die niet tot zijn huisgenoten behoo- ren, zijnde: Johannes Josephus Kuipers, oud 26 jaar, van beroep landmeter van het ka daster, geb. te Almelo, wonende te Leeuwarden in de St. Jacobsstraat. Dat stond in 'De Leeuwarder politie rapporteert' van 1875 in 't Kleine Krantsje van 1 mei 1976, nu ook op de Beeldbank Leeuwarden, en zonder reacties van eventuele nabestaanden. Volgens Zacharias Klaasse leerde het Kadastermuseum dat hij op 16 augustus 1848 werd geboren, 'nederduitsch en fransch' sprak, in 1869 aspirant-landmeter werd èn dat hij tot een huwelijk kwam! In K&L komt de man zeven maal voor. Hij was land meter te Leeuwarden, Heerenveen en Alkmaar en werd in 1894 bevorderd tot de 1 e klasse. Bij KB van 13 april 1898 werd hem 'op zijn verzoek ter zake van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op zijn pensioen'. Hij overleed op 25 november 1898, net 50 jaar oud. Kanngiesser en geen Kannegieter 'Landmeters brengen de grens in kaart van de grond van de familie Harm Menger aan de Boergrup te Vledderveen. Op de foto v.l.n.r.: niet bekend, Liefert Ekkels, daarachter Arend van Weert, landmeter dhr. Kannegieter en Fre- derik Ekkels.' Dat stond op de webstek www. drentsarchief.nl van bijgaande foto van de His torische Vereniging Vledder met de datering 1910-1920. De landmeter is allicht de man met de opgerolde tekening. 'We kennen één landmeter Kannegieter bij liet Kadaster, maar die is in 1846 benoemd. Dat is hem dus niet. Ik vermoed dat we hier te maken hebben met August Johan Kanngiesser, gebo ren 10-12-1883. Hij werd aspirant-landmeter bij het Kadaster in 1903 en overleed op 3 maart 1924 te Amsterdam', aldus weer Zacharias Klaasse van het Kadastermuseum. Volgens het Tijdschrift voor K&L kwam Kanngiesser 1 mei 1908 vanuit Roermond naar Assen en vertrok hij 1 augustus 1911 naar Maastricht. Na zijn overlijden werd een In Memoriam geplaatst. Op basis van de vakinformatie is een commen taar op de fotobeschrijving geplaatst. Adri den Boer Landmeter August Johan Kanngiesser rond 1910 in Vledden'een (www.drentsarchief.nl)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 29