Varia: meer landmeters als randfiguren In 2007/2008 bleef in dit tijdschrift een kader reeks 'Randfiguren' van personen, veelal landmeters, op oude kaarten beperkt tot vijf afleveringen. De bijgaande landmeters kwamen daar nog niet in voor. Aangenomen wordt dat de kaartmakers zichzelf afbeeldden. Joost Jansz Beeldsnijder of Bilhamer (ca. 1521-1590) was een veelzijdig man. Hij was een bij het Hof van Holland beëdigd land meter, beeldhouwer, architect, bouwkundige en cartograaf. In 1575 maakte hij een kaart van (Noord-)Holland met bijgaand detail. Te onderscheiden zijn bij (waarschijnlijk) hemzelf de hulpmiddelen jacobsstaf, passer, schietlood, meetkruis en naar het lijkt een opgerold meet- koord in plaats van de latere meetketting. Pouls memoreert in zijn boek 'De Landmeter' een kopie van 1593 naar een kaart van Beeldsnijder van 1570 met ook de vermelding dat bepaalde afstanden zijn gemeten 'mit een slappe coorde off Ivne van tien Roeden Een ander werd bekend met zijn "Caerte vande gheleghentheyt van de Beemster met de landen die daeromme ende aengheleghen zijn, na rechte landmetersch conste op perfecte maet aldus ghestelt door Piet er Cornelisz. Cort van Alckmaer, ghesworen landmeter, anno 1607". Deze kaart van de Beemsterplas is onder meer afgebeeld in 'De Landmeter' van Pouls. De afbeelding van Cort zelf daarop kwam dankzij opname in het vignet van de stichting Carto- graphiae Historicae Cathedra al wel terecht in de column van nummer 2007-2 van dit blad. De website www.poldersporen.nl omschrijft de gereedschappen op dit fragment als 'meet ketting, pennen en de 'Hollandsche Cirkel". De laatste kwam pas voor in het boek van Dou van 1612 nadat hij het uitgerekend bij de droogmaking van de Beemster gebruikt had: het instrument van de kettingrijke Cort is een kompasloos meetkruis. Ook het hoogheemraadschap van Schieland vond het best dat op hun kaart van 1653, gegra veerd door Johannes Vingboons, landmeter Jan Stampioen zichzelf afbeeldde. Een zeker anonieme meetassistent en heel wat gereed schap zijn ook present! Adri den Boer 135 Fragment kaart van Schieland van Jan Stampioen van 1653 (www.archieven.nl) Fragment Beem- stercaerte van 1607 met Cort zelf www.pol derspo ren.nl) Fragment kaart van Noord-Hol land, Joost Jansz. Beeldsnijder 1575-1608, Uni versiteitsbiblio theek Amsterdam www. cul tuurwij- zer.nl) Dta Pietf Cm vin Mrv.iu Utlmttcr.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 33