Varia: uit geheugens van Nederland RH. Aannemers en landmeters. Em De webstek www.knag-expedities.nl is er eerlijk over. Doel van de Gonini-expeditie in 1903-1904 in Suriname was het in kaart bren gen van de Gonini-rivier, maar men schrijft over het resultaat: 'Er is een groter gebied in kaart gebracht dan van tevoren was gepland.' De expeditie van vijf maanden kostte 31.000 gulden. Als expeditieleiding noemt deze site 'Franssen Herderschee (leiding en cartograaf). De Goeje (cartograaf), Versteeg (arts), Co- pijn (opzichter) en Van Breen'. Daar zit geen landmeter bij. Deze hoorde dus niet bij de leiding of men moet hem cartograaf hebben genoemd... De webstek www.geheugenvannederland.nl heeft echter een foto uit het Museum Volken kunde met de titel 'landmeter aan het werk tijdens de Gonini-expeditie'. Een krantenknip sel op dezelfde site zegt van de leider dat deze le luitenant A. Franssen Herderschee was 'van den topogr. Dienst in Nederl. Oost-Indië'. Volgens hetzelfde 'geheugen' heeft het Natio naal Gevangenismuseum in Veenhuizen een ets van Romeyn de Hooghe, in 1695 uitgegeven door Jordanus Luchtmans, van een grensvast- stelling door een wel erg zelfbewuste landme ter. Het anker zal een symbool voor de zeker- Landmeter aan het werk tijdens de Gonini-expeditie (www.geheugenvannederland.nl) Grensvaststelling door Romeyn de Hooghe (www. geheugenvanneder- land.nl) Door bijzondere omstandigheden wordt eene go'heel nieuwe en volledige ver lamming van LANDMETEHS-Hï- STRTJMÉHTEEvan uitstekende be werking, TER OVERNAME aangeboden, bestaande in: Een Theodoliet, (wijzende op één minuut met Repetitie cirkel, in kist, enz.); een paar Waterpasbaken, (uitschui vende op 4 Meter)een Meetband, (20 Meter lang); een ronde Equerie, (met ver deeld Compas boven op); een Meetketting, (20 Meter lang); een Zakboussolleeen Pédromêtre; een Thermomêtre; éen Verre kijker, (met Riem), zes gekleurde Piketpalen. Opgave omtrent koopprijs en bezichti ging aan te vragen, onder lett. L V, aan het Bureel van dit Blad. (6648) Wegens bijzondere omstandigheden van 1876 (www. kranten.kb.nl) heid zijn. Het gaat om een rechtshistorisch icoon uit het boek 'Ars Magna et Admirabilis, speciminibus variis confirmata, qua pandecta- rum tituli...' Een boeiend ander Nederlands geheugen is de webstek www.kranten.kb.nl. De Amsterdamse krant Nieuws van den Dag had op 30 oktober 1876 een advertentie voor alleen heren en de landmeters kwamen daarin qua pikorde nog achter de aannemers. (Of zou dat nog zo zijn?) Het was een aanbod van een hele verzameling niéuwe landmeetkundige instrumenten, maar ook van zes gekleurde piketpalen. Adri den Boer 136

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 34