Varia: Geodetisch Bureau als landmeetkundige afdeling van VNG De webstek www. kranten.kb.nl geeft ook nieuws door over het Geodetisch Bu reau van Willem Schermerhom. Onder de kop 'Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten' en de subkop 'Een land meetkundige af- deeling' stond in de ochtendeditie van de NRC van 24 oktober 1925 het volgende nieuws. 'Aan het Technisch Adviesbureau van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten is een landmeetkundige afdeeling verbonden, aldus bericht het Wkbl. V Gem. belangen. Deze afdeeling zal onder leiding staan van Ir. W. Schermerhorn, tevens directeur van het Geodetisch Bureau te Delft, door welk bureau reeds meerdere omvangrijke werken voor Rijks- en gemeenterekening werden of worden uitgevoerd. Deze landmeetkundige afdeeling beschikt over alle hulpmiddelen, personeel en instrumenten van genoemd Geodetisch Bureau. Deze afdeeling belast zich uitsluitend met landmeetkundig werk en wel op één van de volgende wijzen. 1Het uitvoeren van volledige opme tingen, waterpassingen en karteering voor geheele gemeenten of gedeelten daarvan, met blijvende verzekering van de gebruikte polygonen. Opgenomen worden naast de gebouwen en zichtbare perceelsgrenzen al die objecten, die van belang zijn voor den gemeentelijken dienst, zoals rioolroosters, waterleidin- ghydranten, lantaarnpalen, telefoonpa len, beplanting langs de wegen, enz. Het geheel wordt zoodanig ingericht en bere kend, dat kleinere of grotere bijmetingen later zeer eenvoudig door de gemeente ambtenaren kan geschieden en zonder meer in de nieuwe kaarten ingepast kan worden. Zulke opmetingen worden tegen een te voren vastgestelde vergoeding uitgevoerd. 2. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat bij de opmetingen meer of minder gemeente- personeel te werk wordt gesteld, hoewel dat meestal iets duurder uitkomt. Men kan zelfs zoo ver gaan, dat de gemeente het werk geheel in eigen beheer uitvoert en alleen de leiding opdraagt aan den leider van de landmeetkundige afdee ling, die dan dus als adviseur optreedt. De gemeente kan daarbij dan ook tegen een vergoeding de beschikking krijgen over hulpmiddelen en instrumenten van het Geodetisch Bureau. De berekeningen zullen meestal het beste in haar geheel aan deskundigen kunnen worden overge laten. 3. Er zal een proef worden genomen met het tijdelijk beschikbaar stellen van goede instrumenten voor korten tijd. De behandeling hiervan door de gemeente ambtenaren zal moeten leeren, of dit door te voeren is tegen een redelijke vergoeding. 4. Er kunnen adviezen gegeven worden bij aanschaffing van nieuwe landmeetkun dige instrumenten of bij de beoordeling van aanwezige oude exemplaren.' Tot zover de NRC en in (minstens) Het Vader land van dezelfde dag stond net zoiets. NRC's van 19 maart en 18 juni 1927 berichtten over een raadsbesluit van Beverwijk tot het laten opmeten van de gehele gemeente door het Delftse bureau voor maximaal f3500. In 1931 ging dit Geodetisch Bureau op in de Meetkun dige Dienst van de Rijkswaterstaat. Adri den Boer 138

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 36