Donderdag 20 oktober 2011 woonden ruim 40 begunstigers de 13 de Donateursdag van de stichting bijDe gastheer was deze keer ir. Louis Smit, afdelingshoofd Landmeten van be- drijfsdonateur Gemeentewerken Rotterdam. (In de presentatie over zijn afdeling was nieuws dat deze in januari van 100 naar 120 fte's groeit door overplaatsing van de BAG-cluster van de gemeente.) Het verblijf tot en met de lunch was in de Mediazaal op de 17de verdieping van Europoint III bij het Marconiplein. De middag werd doorgebracht in en rond het Groothan delsgebouw en CS. Jaaroverzicht De jaarlijkse terugblik van stichtingsvoorzitter Herman Quee leerde weer dat het aantal per soonsdonateurs nog steeds groeit (2010: 134 en 2011: 141). Was vorig jaar al aangekondigd dat een nieuwe publicatiereeks middels electronic printing van pdf's zou worden gestart met twee delen en wel van de emeriti Bogaerts (auto biografie) en Aardoom (satellietgeodesie), nu werd al een tweede deel van Bogaerts en dus een derde deel in de reeks aangekondigd met als onderwerp grootschalige topografie. Nieuws was de overname van de verkoop van de analoge publicaties van de Nederlandse Commissie voor Geodesie (NCG) vanwege de opheffing van het Delftse kantoor daarvan (en pensionering van de medewerkers). Het bestuur vond dit overnemen passen in de doelstelling van de stichting en het levert ook baten op. Een complete set van 126 verschillende publicaties is (ook) geborgd in de bibliotheek van de stich ting. Aangekondigd werd verder verjonging van het penningmeesterschap door overname daarvan door het zittend bestuurslid Thijs Lig- teringen (van Wim van Beusekom). Biograaf Schermerhorn Spreker-van-buiten was dr. Herman Langeveld van de Rijksuniversiteit Groningen, eerder van de VU, over 'Het project Schermerhorn'. Als politiek historicus schreef hij een dubbeldikke biografie over de vaak verguisde premier Hendrik Colijn. Bij de in wording zijnde biografie over Wil lem Schermerhorn (1894-1977) hoopte hij op meer empathie (inlevingsvermogen). Bij de start zes jaar geleden was de opzet ook een politieke biografie met ver waarlozing van de andere bezigheden van Schermerhorn. Hij sloeg dus aanvan kelijk de periode 1913-1938 maar over. Zich bezig houdende met het regeringsjaar van het door de Koningin benoemde kabinet Schermer- horn-Drees (24 juni 1945 tot 3 juli 1946) bleek er te weinig materiaal te zijn om voldoende grip op de persoon van Willem Schermerhorn te krijgen. Zodoende besloot de biograaf begin 2011 om de koers te verleggen en ook in de pe riode 1913-1938 te duiken. Daarbij deed zich de nieuwe moeilijkheid voor van wat spreker Langeveld zelf noemde 'gemis aan basale ken nis van de geodesie'. Hij had daar drie deel oplossingen voor: kennisname van literatuur, bestudering van archieven en een beroep op mensen uit de kring van De Hollandse Cirkel. Het archief van Schermerhorn is bewaard, maar dusdanig geordend dat er steeds nog ver rassingen uit kunnen komen. Kennis uit cor respondentie met Dieperink, Veiling Meinesz en Van Steenis was al vergaard en donateurs die zelf veel dachten te weten, hoorden nieuws. Zo bleek Schermerhorn in 1926 niet de eerste kandidaat te zijn geweest om Heuvelink op te volgen. F.A. Vening Meinesz was dat, maar die wilde niet, omdat hij zijn onderzoek naar de zwaartekracht op zee niet wilde opgeven. (Hij werd kort daarop buitengewoon hoogleraar in Utrecht en dat was wel te combineren met die ambitie.) Verder ontdekte Langeveld voor de fotogrammetrische inhoud de sterke band met Duitser prof. Otto von Gruber van Carl 106 Tekst en foto's: Adri den Boer Schermerhorn-biograaf Herman Langeveld

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 4