Zeiss Jena, terwijl Schermerhorn zelf vooral een soort projectmanager was. Hij was 'een man die veel dingen tegelijk kon doen' (en dus ook inkomens uit meerdere bronnen had: TH, Geodetisch Bureau/Meetkundige Dienst RWS, KLM en KNILM). Langeveld sprak boeiend - zonder sheets - en maakte de schare benieuwd naar het resultaat van zijn werk! Holsbrink uitte zoveel herkenningen in vragen en opmerkingen, dat de spontane zaalsuggestie 'Ze moesten jou ook interviewen' volgde. (Op vallend was dat niemand publiék naar eventu ele weergave van fragmenten op de website of in het tijdschrift van de stichting vroeg.) Een feest van herkenning was het duidelijk. Tijdens aperitief en lunch was de vraag 'Wat is dit voor apparaat?' over een oud object van Landmeten een groot succes qua belangstel ling, maar kwam er geen eenduidig antwoord. Mij leek een Aalders-suggestie dat het een onderdeel was van een begin- of eindopstelling bij een invardraad goed mogelijk. Deformatieprojecten Randstadrail en CS De middag werd deze keer allerminst aan vak historie besteed. In het bezoekerscentrum 'Punt Centraal' in het Groothandelsgebouw gaf Theo Koster van de Afdeling Landmeten een presen tatie over de deformatieprojecten in het kader van de Randstadrail (vernieuwde 'Hofpleinlijn tje'), pas voorbij Berkel een verantwoordelijk heid van de HTM. Wat jonge historie kwam daar wel bij kijken: in de tien jaar dat hij ermee bezig was, waren er vijf tot zes soorten nieuwe instrumenten en al twee soorten scanners voor de boortunnelsegmenten. Boven- en onder gronds werk werd uitgelegd en zou een artikel van hem in Geo-Info waard zijn. Naast veel zelf doen hield het werk ook in dat veel moni- toringsplannen van aannemers moesten worden beoordeeld. Alle deformatiemetingen moesten sinds 2004 uit een budget van 425.00 euro exclusief dan scannen en lasertracken, en dat is zo ook beheerst! Het meeste lag binnen wat op Meesters van weleer' Prof.ir. Henri Aalders deed vervolgens onder de titel 'De meesters van weleer' verslag van de gehouden en gearchiveerde interviews met vooraanstaande geodeten. Zijn presentatie was niet alleen met beeld, maar zelfs met metadata en stemgeluiden van diverse 'meesters' (ap plaus volgde herhaaldelijk). Aalders memo reerde dat het idee van Henk Zom was, die daarmee al in 1986 en dan met geluidscassettes was begonnen. Deze geluidsinterviews bevin den zich intussen geconverteerd in het NCG- depot, 'maar waar als het bureau opgeheven wordt?'. De nieuwe reeks onder Aalders startte in 2006 en was voor sommige intussen overleden senioren maar net op tijd en soms te laat. Ook werd aandacht be steed aan de uitwer king en terugkoppe ling. Redacteur Henk 107 Uit de collectie van de Afd. Landmeten Vraag op 17-hoog:.. 'Wat is dit voor instrument?

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 5