opgeven hoeveel mannen boven de 25 jaar er weikten. Ook toen gaf hij op: nul. Doordat de instanties langs elkaar heen werkten is hij er goed vanaf gekomen. Eind 1952 werkten bij B.L.W. 12 landmeters, 4 mensen per kantoor als administratief personeel, 21 tekenaars en 48 lagere krachten. Per 1 september 1958 vielen de bureaus van B.L.W. onder Ingenieurs-Verificateur van het Kadaster. Het bureau in Almelo was toen al op geheven, namelijk in 1954. In 1959 werden vijf bureaus opgeheven en per 1 december 1960 verdween het laatste bureau: Utrecht. B.L. W. te Utrecht In het Kadastermuseum bevindt zich een kloek boek, getiteld: "Verslag van de werkzaamheden verricht door: het Bureau voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk te Utrecht van 1 januari 1941 tot 1 december 1960". Vermeld wordt: "Opgedragen aan wijlen de Heer Prof. J.M. Tienstra, de geestelijke vader en oprichter van de Dienst voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk". Er is een kaartje opgenomen waarop de gebieden en projecten zijn aangeduid waar B.L.W. Utrecht opdrachten heeft uitgevoerd. Die projecten lopen van Texel tot Walcheren. Per project is een pagina opgenomen met gegevens, bijv. oppervlakte project en gewerkte dagen. Ook zijn topografische kaartjes opgeno men en verkleiningen van hermeten kadastrale kaarten. Bij B.L.W. Utrecht zijn van 1941-1960 in totaal 19.727 dagen in het veld en 19.624 dagen op kantoor aan projecten besteed. De totale oppervlakte van de projecten is 25.697 ha. Bij de opheffing waren nog 4 projecten on derhanden. Voorin het boek is een lijst van het personeel dat ooit bij B.L.W. Utrecht werkte, met de handtekeningen van degenen die er eind 1960 nog werkten. Ik tel 15 handtekeningen. De aanleiding tot het verschijnen van dit inte ressante boek is tweeledig: de opheffing van het bureau per 1 december 1960 én het ontslag wegens pensionering van het hoofd van het bu reau, de heer D. de Groot. Dirk de Groot werd geboren te Harlingen op 13 november 1895 en werd in 1915 adspirant-landmeter bij liet Kadaster. Begin 1941 werd hij hoofd B.L.W. te Utrecht. In 1959 werd hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. "De bezetter zwichtte" 110 Het boek eindigt met een gedicht (als ik die goedbedoelde rijmelarij zo noemen mag) van tien coupletten. Het eerste couplet maakt enigszins duidelijk dat de opzet van B.L.W. een geslaagde truc van Tienstra was om medewer kers van het Kadaster te behoeden voor tewerk stelling in Duitsland. Het couplet luidt: 't Was voorwaar In 't eerste oorlogsjaar Dat de bezetter zwichtte Voor Tienstra 's besluit Een hermetingsdienst op te richten. En zo is 't heden Bijna 20 jaar geleden Dat de B.L. W. Ging in zee. Maar o wee, o wee! Die B.L. W. viel aanvankelijk niet mee De auteur is het blijkbaar ontgaan dat het aan vankelijke doel niet de hermeting was, maar de versnelde uitvoering van cultuurtechnische werken. Zin en/of onzin Terugkijkend heeft Prof. J.M. Tienstra (TH Delft) Afscheidsgeschenk voor Hoofd van het Bureau D. de Groot 1960 (coll. en foto Kadastermuseum) het Bureau voor B.L.W. te Utrecht aon de Heer D. de Groot. H oofd land meter A v/h Kadaster, H oofd vA B yreau, td.v. hei verlaten van de Dienst op 1-12.1960 wegens het he rei ken van de pensioengerechtigd® leeftijd.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 8