Nummer archiefinventaris: 2.08.05.08 Inventaris van de verbaalarchieven van het Ministerie van Financiën: Afdeling Directe Belastingen (Bureaus), 1831-1845 Geschiedenis van het archiefbeheer p. 7: 9. Het archief van de Afdeling Kadaster is in vroeger dagen grotendeels illegaal door het ministerie van Financiën vernietigd, (mijn cursivering, vdS) Laten we hopen dat zoiets nu niet meer gebeurt, maar zeker gezien de recente samenvoegingen van Kadastervestigingen en de afnemende kennis van de geschiedenis binnen het Kadaster kunnen we ons wel met enige bezorgdheid afvragen: waar is alles gebleven en hoe komen we als onderzoeker daarbij? - in the Service of THE STATE Internationale literatuur Gewapend met al die kennis over hoe het in Nederland is aangepakt (ook vóór de instelling van het napoleontische kadaster) kunnen we de geschiedenis van de registratie van de grondeigendom ook in internationaal verband gaan bestuderen, om dan te ontdekken dat het ook heel anders kan. Een heel goed overzicht, maar toch met ernstige (zich door de auteurs bewust opgelegde!) beperkingen is het volgende boek: Roger J.R Kain Elizabeth Baigent, The Cadastral Map in the Service of the State. A Histoiy of Property Mapping. Chicago London, The University of Chicago Press, 1992. ISBN 0-226-42261-5. De titel geeft eigenlijk al meteen de beperkingen aan: het gaat vooral over de kaarten en vrijwel niet over de registers die naast of in plaats van kaarten werden samengesteld; en alles wordt vooral behandeld vanuit het perspectief van de overheid: belastinginning, verdeling van gemene gronden (vooral ook in de voormalige koloniën) en herverkaveling van sterk versnipperde percelen. De kartografische vastlegging van landgoederen ten behoeve van het beheer door de privé-eigenaar en de rechtsbescherming door kadastrale registraties komen er helaas nogal bekaaid van af. Ik vond het boek ook wat moeilijk lezen, niet alleen door de grote kolombreedte en de nogal kleine lettertjes, maar ook doordat er erg veel historische feiten en namen over de pagina's zijn gestrooid zonder datje daardoor een goede indruk krijgt van wat er nu precies is geproduceerd en hoe dat technisch in elkaar zat (dat is mijn vraagstelling!). De illustraties (in zwart-wit) zijn mooi, maar missen vaak een goede toelichting. Het boek is duidelijk een samenvatting van een enorme hoeveelheid literatuur in verschillende talen (35 pagina's bibliografie), een bewonderenswaardig werkstuk, maar je mist een beetje een overzichtelijke vergelijking en analyse van een en ander, iets in de stijl van het uitstekende slothoofdstuk, maar dan toegelicht met kaartfragmenten en schema's. Dit boek is in verschillende opzichten echt uitputtend, maar gaat anderzijds toch niet diep genoeg. Wat staat er in? Hier volgen de verschillende hoofdstukken: 1Antiquity to Capitalism: Decline and Renaissance of Cadastral Mapping 2. The Northern and Southern Netherlands 3. The Nordic Countries: Sweden and Its Empire, Denmark and Its Colonies, Norway 4. Germany (met appendix: A Regional Guide to German Cadastral Literature) 5. The Austrian Habsburg Lands, with the Principality of Piedmont 9 Roger P. Kain and Elizabeth Baigent Chigago 1992

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 11