6. France 7. England and Wales 8. Colonial Settlement from Europe (USA, Canada, Australia, New Zealand) 9. Cadastral Maps in the Service of the State Wat opvalt in het boek is de bijzondere plaats, aan het begin al, van de (Noordelijke) Nederlanden. Terecht wordt er veel aandacht besteed aan de vroege polderkaarten (met perceelnummers), die gemaakt zijn voor een rechtvaardige verdeling van de dijklasten of in verband met de uitgifte van percelen in droogmakerijen. Het hoofdstuk over Noorwegen vond ik ook heel verhelderend in verband met het daar gehanteerde principe van onverdeelde gronden. En het hoofdstuk over de koloniën geeft ook een aardig zicht over hoe de van de inboorlingen ingepikte grond verdeeld en geregistreerd werd: eerst de beste stukken grond inpikken en dan (heel chaotisch) laten opmeten, of anders eerst netjes opmeten en daarna de mooi rechthoekige stukken grond (met ook onbruikbare delen erin) over townships en/of individuele eigenaren verdelen. De landmeters waren hun leven vaak niet zeker. Maar ook hier de vraag: wat gebeurde er precies? Hoe zagen de kaarten, akten en registers er in detail uit? Daarvoor zul je waarschijnlijk toch in de bibliografie moeten duiken. ïk houd het toch maar bij het onderzoek van de stad, maar helaas beperkt dit boek zich tot het landelijk gebied. Mireille Touzery (red.). De l'estime au cadastre en Europe. L'époque moderne. Paris: Comité pour l'histoire économique et financière de la France, 2007. ISBN 2-11- 094791-8. Florence Bourillon, Pierre Clergeot Nadine Vivier, De l 'estime au cadastre en Europe. Les systèmes eadastraux aux XlXe etXXe siècles. Paris: Comité pour l'histoire économique et financière de la France, 2008. ISBN 978-2-11- 095376-6. Dit zijn twee dikke bundels met de teksten van een meerjarige reeks colloquia over de ontwikkeling van grondregistratiesystemen in Europa, vooral vanuit belastingtechnisch en politiek perspectief. Het aspect van de rechtszekerheid, wat in mijn geodetische opleiding toch centraal stond, komt veel minder aan de orde, maar dat blijkt goede historische redenen te hebben. Er is ook nog zo'n bundel over de middeleeuwse periode, deze is evenwel uitverkocht en ook antiquarisch nog niet te vinden, helaas. De geschiedenis wordt, alles in het Frans (vaak vertaald?) voor diverse landen en tijdperken gedetailleerd uit de doeken gedaan door een zeer internationaal vooral academisch gezelschap, met, zoals in bundels 10 Animation de la recherche De l'estime au cadastre en Europe L'époque moderne Coiloque des 4 et 6 décembre 2008 COMITÉ POVR L'HISTOIRE ÉCONOMiqUE ET FINANCIÈRE DE LA FRANCE Parijs 2003 Animation de la recherche De l'estime au cadastre en Europe Les systèmes eadastraux aux xix' et xx' siècles Ctiloque des 20 et 21 janvier 2006 Parijs 2005

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 12