als deze gebruikelijk, zeer wisselende schrijfvaardigheid. Werkelijk onvoorstelbaar wat er in de loop der tijd allemaal bedacht, beproefd en gerealiseerd is. Heel vaak tegen de verdrukking door kerk en adel in, want een kadaster geeft inzicht in je vermogenspositie en wanneer je dat door politieke druk kunt beletten zul je dat zeker niet nalaten. Tegenkrachten, hoewel bescheiden, waren er soms ook, van landmeters die aan het werk wilden blijven nadat de opnemingen waren afgerond en de noodzaak van bijhouding (ook in deze bundels amper uitgewerkt overigens) beseft werd! Alle bijdragen samen geven een bijzonder indrukwekkend beeld van de maatschappelijke en politieke achtergronden en van de voortgang van de werkzaamheden, maar net als bij het boek van Kain en Baigent mis ik toch steeds weer een goed overzicht van wat er nu precies aan kaarten en/of registers werd geproduceerd en hoe die onderdelen van een kadaster in elkaar grepen. Het illustratiemateriaal schiet daar ook in te kort. Duidelijk wordt wel, dat kaarten eigenlijk niet nodig zijn voor een belastingkadaster: het gaat hoogstens om de oppervlakte, niet om de grenzen. In het totale beeld maakt onze landgenoot Frank Keverling Buisman een uitstekende indruk met een doorwrocht maar toch beknopt betoog over het Nederlandse kadaster en zijn vroegere voorgangers, inclusief ook de elders nogal onderbelichte rechtszekerheidsaspecten. Een goede aanvulling op al dit moois is de door dezelfde organisatie, het Comité pour Thistoire économique et financière de la France, uitgegeven zeer uitvoerige bibliografie van Paul-Marie Grinevald: Le Cadastre, guide des sources. Deze is, als pdf-bestand, gratis te laden van: http://www.comite-histoire.minefi.gouv. fir/fiscalite/cadastre/le-cadastre.-introduction Frankrijk, Duitsland, België In Nederland is het huidige kadaster opgezet volgens onder Napoleon uitgevaardigde regels. Hetzelfde geldt voor onze buurlanden België (dat korte tijd tot eenzelfde koninkrijk als Nederland behoorde!) en Nordrhein-Westfalen (niet geheel Duitsland). Daarover, en over het "moederland" Frankrijk is natuurlijk ook het nodige geschreven. Parijs 2007 Frankrijk Pierre Clergeot (red.), Cent millions de parcelles en France. 1807 - Un cadastre pour l'empire. Paris: Publi-Topex 2007. ISBN 2- 9519379-5-4. Dit is een jaloersmakend prachtboek, door de Direction Génerale des Impöts en l'Ordre des géomètres-experts uitgegeven. Goed, beknopt maar toch behoorlijk diepgaand geschreven, met de rijke voorgeschiedenis (ook die van de niet perceelsgewijze cadastres par masses de culture), fraaie lay-out, schitterend geïllustreerd met portretten van mensen die er toe deden en fraai en ook relevant kaartmateriaal, met achterin een mooi overzicht van allemaal elementen uit de kadastrale kaart op basis van een woordenboek uit 1850. Klasse! Enige problemen: waar zijn de bij de kaarten behorende registers, zoals de Franse equivalente van Oorspronkelijke Aanwijzende Tafel (OAT) en de leggers? En hoe ging het later verder, na de instorting van Napoleons keizerrijk? Uit andere boeken, hier niet te bespreken, blijkt dat het na de eerste, ook niet vlekkeloos verlopen, opzet in Frankrijk een zootje werd (ook door tegenwerking van conservatieve krachten): de registers werden, zo goed en zo kwaad als dat ging, wel bijgehouden, maar de kadastrale plans niet. Dat hangt er ook mee samen dat in Frankrijk Cent millions de parcelles en France ïi 807 - Un cadastre pour l'empire

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 13