r Utiliser le cadastre en généalogie - %7 het kadaster steeds een belastingkadaster is gebleven, in tegenstelling tot het onze, dat al vanaf het begin (door een fusie met de openbare registers) naar een eigendomskadaster met belastingkolommen is geëvolueerd. André Maurin, Guide pratique du cadastre. Aix-en-Provence: Edilaix, 2009. ISBN 978-2- 9153-3475-3 Hoe het Franse kadaster nu in elkaar zit wordt in dit beknopte boekje met maar 139 pagina's tekst netjes, met vooral kaartvoorbeelden, uit de doeken gedaan. Het blijft wel erg droge kost, sterk juridisch gekleurd. Notarissen en makelaars zijn er vast blij mee. 1 T Parijs 2011 Marie-Odile Mergnac, Utiliser le cadastre en généalogie. La transmission familiale d'un bien et ses évolutions. Les fonds des hypothèques. Paris: Archives Culture, 2011. ISBN 978-2- 35077-198-4 Dit is echt een boekje (80 bladzijden) voor de historisch onderzoeker van bijvoorbeeld een huis met zijn directe omgeving. Enthousiasmerend geschreven, goed geïllustreerd in zwart-wit (soms wel wat te donker), niet direct een handleiding, maar meer een soort wandeling door een landschap, rijk gevuld met historische documenten, waaronder kadastrale en hypothecaire (in Frankrijk zeer verschillende zaken). Als man uit het vak heb je het graag wat systematischer, maar aan het eind van de wandeling heb je toch heel veel opgestoken over de bronnen en wat die waard zijn. Ik zou het zo niet kunnen. Helaas ontbreekt een literatuurlijst voor verdere studie. België A. Zoete, De documenten in omloop bij het Belgisch Kadaster (1835-1975). Miscellanea Archivistica XXI, Brussel: Algemeen Rijksarchief, 1979 J. Verhelst, De documenten uit de ontstaansperiode van het moderne kadaster en van de grondbelasting (1790-1835). Miscellanea Archivistica XXXI, Brussel: Algemeen Rijksarchief, 1982 Een modern boek over het Belgische kadaster is niet te vinden (dat heeft dat land met Nederland gemeen), maar beide hier genoemde al wat oudere bundels maken dit gemis meer dan goed. Geschreven door kundige archivarissen, duidelijk met passie voor hun vak, en met de behoefte om ook in de kleinste details van dat ongelooflijk complexe kadastrale systeem door te dringen. Hoewel enigszins verschillend in opzet hebben beide bundels heel veel gemeen: werkelijk alle bestaande of ooit bestaan hebbende kaarten, registers en andere documenten netjes in zwart-wit gereproduceerd, een koppeling met de betrekkelijke voorschriften (wanneer een bepaald type document daarin genoemd wordt, maar nergens meer vindbaar blijkt, wordt dat keurig gemeld), trefwoordenlijsten, Franse termen, literatuur, en bij al dat schoons ook perfecte inleidingen. Die van de bundel over de ontstaansperiode bevat onder meer een goede historische schets, en die over de periode na 1835 geeft een voorbeeldige, uiterst leerzame uiteenzetting over de wijze van ordening van het veld van onderzoek. Enkele citaten uit die inleiding: "Wijzen op het belang van de kadastrale archieven voor de geografie, de bodemkunde, de toponymie en de geschiedenis (in het bijzonder voor de toponymie, de lokale, sociale en economische geschiedenis) zou een gemeenplaats zijn. Tot heden werd echter nergens een totaalbeeld van deze rijke 12 u O 'V 'O O -o *1 La transmission familiale d'un bien et ses évolutions Les fonds des hypothèques 3 oa .Ara eg

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 14