Kataster-ABC voorhanden zijnde documentatie geschetst. Evenmin werd nergens de afzonderlijke functie van de documenten in het kadastrale raderwerk of de waarde als dragers van historische informatie toegelicht, tenzij fragmentarisch, losgerukt uit ieder administratief verband. Een dergelijk overzicht is daarenboven noodzakelijk voor het Algemeen Rijksarchief en de Rijksarchieven in de Provinciën. Bij eventuele overname van de archieven van het Kadaster is een basisoverzicht van het voorhanden materiaal onontbeerlijk, evenals duidelijke criteria en voorschriften voor een eventuele verdere permanente bewaring of vernietiging in de schoot van de Administratie van het Kadaster zelf." Dan weet je toch echt niet hoe het kadaster sedert circulaire 727 van den 6den Augustus 1844 in elkaar zit. En dat gebeurt vaker. Duitsland Hoewel je toch anders zou verwachten, bestaat er in Duitsland geen enkel recent overzicht van de vele kadastrale systemen die er vroeger in dat zeer complexe weefsel van landen, landjes en zelfstandige steden bestonden en hoe het kadaster nu in elkaar steekt. Dat werd al door Kain en Baigent in 1992 opgemerkt, en het is nog steeds niet anders. Er is ongetwijfeld heldenmoed en veel geduld voor nodig om de leemte te vullen, en zoiets kun je onze oosterburen wel toerekenen, maar helaas. We moeten het in eerste instantie doen met: Dit werd geschreven in 1979. Het is vast nooit gelezen door het Nederlandse Kadaster, want zijn Raad van Bestuur bestond het in 2009 bij een officiële aanvraag voor machtiging tot vervanging door reproducties (onder vernietiging van het origineel) van de hulpkaarten te schrijven: "De hulpkaarten zijn weliswaar B-materiaal, maar de informatie hieruit is ook aanwezig in afgeleide producten als de bijbladen en de minuutplans, die zijn/worden overgedragen aan het Nationaal Archief en de Regionale Historische Centra, waardoor de informatie ook op een ander niveau/document geborgd is.' Dieter Dresbach, Otto Kriegel: Kataster- ABC. Heidelberg: Herbert Wichmann Verlag, 2007. ISBN 978-3-87907-408-2 Een veelbelovende titel, maar er blijkt al direct een beperking te zijn tot Nordrhein- Westfalen. Het illustratiemateriaal is niet slecht, maar ontbeert een goede toelichting, en er is geen literatuuroverzicht of -verwijzing te vinden. Het kadastrale systeem wordt in alfabetisch geordende trefwoordartikelen met elk een gortdroge inhoud en talloze 13 Clillliiri N*- 727. Ilijlilndcn «Ier plank. I CravenJutyt den Gdtn Auyutlui 1844. DE MINISTER VA» FINANCIËN Heeft goedgevonden en verstaan te bepalen Bij elk blad van de uiinuutpLaiu wordt één ceuig bijbud aangehouden, vOonttUende den laatsten (tand der pcrceelen. Op dit bijblad worden gubragl alle xeranderinyen in de qeitcUheui der perceelen, en zulk» bij wijze van uit schrapping en in-de-plaauteiling. De than» in gebruik zijnde bijbladen worden afge schaft en vervangen door de pavwhtartn (lot dus verre schetsen genaamd), uit welke steeds de opvol gende verandering in «te gesteldheid der jktcccUid kon worden nagegaan. De Minititr voornoemd VAK HALL Dresbach/Kriegel 4., vidfcg neu bearbeiteie und emefterte Auflagc Wichmann Heidelberg 2007 Circulaire van 1844 (Kadas- I termuseum inv. nr. 2997). NB Later gingen perceelkaarten hulpkaarten heten.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 15