verwijzingspijltjes uiteengezet (in het Duits heet dat zo mooi "dargestellt", zeg maar "neergezet"). Het klopt allemaal zo te zien, maar de arme lezer krijgt op deze wijze geen enkel inzicht in de samenhang van dit geheel. Een paar schema's zouden zeer verhelderend zijn. Het boek is geschreven door iemand die geodesie heeft gestudeerd, dus is ongetwijfeld zeer betrouwbaar, maar verder wel zeer ontoegankelijk. Gelukkig geven de vele trefwoorden wel een goed aanknopingspunt om met Google verder te gaan zoeken op onderwerpen die, door eigen onderzoek en dreigende voorvallen, mijn bijzondere belangstelling hebben, zoals Fortführingsriss, Ergdnzungskarte en Supplementskarte. Bernhard Wittstock, Rechts- unci Verwaltungsvorschriften des Preussischen Grundsteuerkatasters 1820-1945. Berlin: Pro BUSINESS, 2001. ISBN 978-3-934529-69-4 Via Google gevonden, deze dikke pil van 512 bladzijden in een priegelig 7-punts lettertje (waarom geeft iemand nou zoiets niet als makkelijk doorzoekbare pdf uit in plaats van zo'n onhanteerbare printing-on-demand- uitgave?). Het is een imposante bundeling van uittreksels van kadastrale voorschriften uit Pruissen (waar Nordrhein-Westfalen ook deel van was), alles keurig chronologisch geordend met soms (helaas niet duidelijk van de uitgetrokken teksten te onderscheiden) kort commentaar van de samensteller. Geen enkel plaatje. Een boek waar je alleen wat aan hebt wanneer je weet watje zoekt, in dit geval: hoe ging, na de eerste opzet van het Kadaster, de bijhouding in zijn werk? Daar waren inderdaad, met moeite, wat voorschriften over te vinden. Gerald Kreucher, Die Urkatasteraufnahme in Westfalen. Veröffentlichungen des Landesarchivs Nordrhein-Westfalen 20, Düsseldorf 2008. ISBN 978-3-932892-23-3 Düsseldorf2008 naar Münster (bekend van de Vrede) gereisd om daar het Landesarchiv te bezoeken, met na afloop een beker hartverwarmende Heidelbeerglühwein aan de voet van de kerk waar de wederdopers in kooien werden opgehangen. Ik vond wat ik zocht, maar dat is iets om later te bespreken. Er was ook, voor maar 5 euro, een helder boekje met goede illustraties en literatuuroverzicht te koop over de opzet van het Westfaalse kadaster: de Urkatasteraufnahme. Maar hoe het daarna verder ging staat er niet in. In elk geval: hoewel het Franse, Nederlandse, Belgische en Westfaalse kadaster dezelfde (napoleontische) wortels hebben, blijkt hun latere ontwikkeling op het eerste gezicht toch heel verschillend. Dat ga ik nog eens netjes voor u uitzoeken. Maar goed, wanneer je historisch onderzoek doet zit de weg vaak vol hobbels en kuilen. Dat heeft zelfs een bijzondere charme. Op zoek naar voorbeelden van kaarten en registers bij onze oosterburen ben ik in december 2011 per kerstmarktbus (over uitstekende wegen) Gfiraid Krcwchc* Die Urkatasteraufnahme in Westfalen ViHOHiKillicKingon dos Landesarchivs Nordrhein-Westfalom 20 I I 14

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 16