Meer over de interviews met 'meesters van weleer' Adri den Boer In nummer 2011-4 is in het verslag van de Donateursdag vermeld dat de geslaagde presentatie van prof.ir. Henri Aalders over de DHC-interviews daarop toch niet tot een publiek vragen om publicatie in dit blad leidde. Informeel gebeurde dat wel en mede daarom past dit vervolg. Het interviewproject werd zoals bekend al opgestart door prof.ir. Henk C. Zorn in 1986 en dus jaren voor het begin van de stichting De Hollandse Cirkel in 1998. Zoals Aardoom al memoreerde naar aanleiding van het NCG-jubileum was dit onder haar Werkgroep Geschiedenis der Geodesie (DHC 2004-2, p. 53). Interviews voor 2000 zijn afgenomen door Henk Zorn, daarna door Henri Aalders. Beiden waren toen projectleiders van het project 'Meesters van weleer' en deden het werk samen met een van de volgende personen: Hans Ferwerda, Peter Geudeke, Joost Marissen of Herman Quee. Ook Jan Polman is in 2005 korte tijd projectleider geweest, maar is door ziekte niet in staat geweest een interview te houden. In principe worden de interviewteksten zelf niet gepubliceerd, maar zijn ze bestemd voor gebruik bij geschiedschrijving en histo risch onderzoek. Alvorens met dank aan Henri Aalders de lijst van geïnterviewden wel te publiceren zal eerst een voorbeeld van een interview worden gegeven. Interview Jan Schoemakers Hierbij volgt met instemming van de betrok kenen uit een interview van Henri Aalders en Herman Quee met Jan Schoemakers de beantwoording van de standaard-vragen. Vraag 4 over het buitenland was voor Schoemakers niet van toepassing. (Overigens is Schoemakers een man met 86 treffers in de DHC-tijdschrif- tendatabank!) Antwoorden op de vragen 1 t/m 3 over studiekeuze, studietijd en werkgever(s) Ik heb niet voor geodesie gekozen; ik ben er ingerold en dat ging als volgt. In 1953 ben ik geslaagd voor het MULO-diploma. Bij ons thuis was het de gewoonte datje daarna ging werken. Er was echter geen werk te vinden (hoge werkloosheid). Daarom begon ik aan een opleiding voor MULO-B. Ik was lid van een muziekvereniging. Daar was ook een lid dat bij het Kadaster werkte en hij vertelde dat er bij hun een vacature was voor adspirant-schrijver en adviseerde mij om te solliciteren. Ik had nog nooit van het Kadaster gehoord, maar ik heb toch gesolliciteerd en ben aangenomen op 1 april 1954. Ik werd daar manusje van alles tot aan koffie zetten toe voor een maand salaris van 64 gulden in de maand. Ik nam daar deel aan de cursus voor adjunct commies-titulair. Daarnaast maakte ik via avondstudie mijn Mulo-B studie af. Er kwam een mogelijk heid om overgeplaatst te worden naar de landmeetkundige dienst als je MULO-B had. Na een halfjaar vooropleiding kon ik in 1956 naar het CTO in Den Haag voor de opleiding tekenaar van het kadaster. 16 Jan Schoemakers in 2011 (foto Henri Aalders) Planimetreren op de teken kamer in 1956 (coll. Schoe makers)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 18