VRIESLAN Honderd jaar landmeetkunde aan de Universiteit van Franeker 1636 -1744 (2) Henk Holsbrink Inleiding Er blijkt in Franeker een aantal hoofdpersonen een rol te spelen en wel Willem Loré en Von UfFenbach, die, zoals blijkt uit diens aanteke ningen van 1710, het een en ander beschreef van Fullenius. Maar uiteraard ook over de instrumenten van de drie Franeker docenten, zoals deze destijds mede zijn vermeld aan het einde van de catalogus van de bibliotheek, die in de vorige bijdrage over de docenten Ful lenius werd beschreven. Gedurende de periode dat de professoren Fullenius jr. en sr. alsmede Loré doceerden kwamen er vele instrumentele vernieuwingen tot stand. Loré speelde een beslissende rol in deze ontwikkeling. Willem Loré De derde docent in de landmeetkunde en wis kunde van de Franeker Academie in genoemde eeuw was Willem Loré, die in 1679 in Leeu warden werd geboren. Zijn vader was voor zanger van de Waalse gemeente en gaf les in wiskunde en Frans. Gelet op dit feit en op zijn naam zou hij wel eens van Franse afkomst kun nen zijn. Omdat zijn vader op Willems 12e jaar overleed kwam hij in het Leeuwarder Weeshuis terecht, waar hij opviel door zijn leergierigheid en aanleg voor wiskunde. Eén van de regenten zorgde toen voor inschrijving aan de Franeker Academie.1 Hij kreeg acht jaar les van Ful lenius jr. en ontving zijn landmetersbul op 19 januari 1700. Hij kreeg zijn landmetersadmis- sie op 29 januari 1700 en werd op 10 februari 1706 tot landschapslandmeter benoemd.2 In het Repertorium van Teeling werd vermeld dat hij in 1700 een aantal vestingplattegronden heeft vervaardigd. Loré heeft in 1706 een aantal metingen van veenland rond Kuikhorne uitge- voerd en in 1722 metingen verricht van landerijen onder Arum. In 1725 tekende hij een kaart op een schaal van 400 koningsroeden van de dijken van de Worstpolder bij Kuinre.3 Nog later deed hij opnames van het Dokku- merdiep in 1729 en was hij opzichter bij de aanleg van de Koudumer slaperdijk in 1732 en de Zuricher slaperdijk in 1733. Hij was niet alleen een bekwaam opleider in astronomie, landmeetkunde, vestingbouwkunde, wiskunde en zeevaartkunde, maar had ook veel kennis van de bouw van dijken en sluizen. Door zijn veelzijdige kennis was hij betrokken bij de ie universiteit an Franeker I - 19 Was 2011 voor het Kadaster een positief kroonjaar, voor de Franeker Universiteit was het een negatief kroonjaar, maar met veel aandacht. 1 Wikipedia: J.W. de Crane 2 P.S. Teeling, Repertorium van Oud-Nederlandse Landmeters, Deel II, Apeldoorn 1981 3 Tresoar Leeuwarden, Fotocatalogus kaarten, enz., nummer 13 Museum Marrena Franeker Tresoar Leeuwarden 18/g - ww'w.iranekerunin.-rsimi.nl

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 21