voorbereiding en uitvoering van de afsluiting van het Dokkumerdiep in de jaren 1723-1729; in Dokkumer Nieuwe Zijlen herinnert een gedenksteen nog aan zijn ontwerp. Bovendien was hij betrokken bij en in de uitvoering van andere Friese waterstaatswerken in het begin van de 18e eeuw, zoals de bedijking van de Nieuwe Bildtpolder.4 Willem Loré was niet alleen leerling, maar ook de protégé van Fullenius en werd daardoor mogelijk daarna, in zekere zin als autodidact, zijn opvolger als derde opleider. Dit bleek toen Loré, hoewel hij geen academische opleiding had voltooid, toch werd benoemd tot instruc teur aan de Academie. Ook werd hij later toch als lector benoemd in de landmeetkunde en wiskunde. Zijn portret mocht dus niet in de Senaatskamer hangen, maar wel in de biblio theek. Hij gaf onder andere in 1736 wiskunde-on- derwijs aan de jonge stadhouder Willem Karei Hendrik Friso (later stadhouder Willem IV). Mogelijk speelde de zich uitbreidende biblio theek van de Universiteit een belangrijke rol in de ontwikkeling van Willem Loré.5 Hierover het volgende: Na een wat aarzelende start van de opleiding van landmeters met de benoeming van Johannes Roggius tot de eerste hoogleraar, die werd opgevolgd door Adriaan Metius, rolde in 1601 de eerste catalogus van de biblio theek van de pers.6 Het was niet verwonder lijk dat destijds in de catalogus van de jonge bibliotheek van de Universiteit in 1601 nog weinig Latijnse of Nederlandse leerboeken in landmeetkunde konden worden opgenomen. Maar in de loop van de honderd jaar die in deze artikelenserie wordt beschreven zou dat aanzienlijk veranderen. Dat komt eveneens tot uitdrukking in wat ook in het vorige nummer van dit tijdschrift door middel van de beschrij ving van het boekenbezit van Fullenius jr. werd vermeld. Hieruit blijkt dat er in de 17e eeuw een grote uitbreiding van het wiskunde- landmeetkunde-boekenbezit is gerealiseerd. Hierdoor kon mogelijk Loré uit nieuwe landmeetkundige boeken als van Dou, van Nispen en van Sems kennisnemen van nieuwe Portret van Willem Loré met rechtsonder een hemel globe, door Bernardus Accama foto auteur methoden, waardoor hij mede een beslissende rol in het vervaardigen van instrumenten kon spelen. Naast zijn normale werkzaamheden als lector in landmeetkunde en wiskunde stimu leerde hij toen ook instrumentmakers in hun ontwikkeling en gaf eveneens een aanzet tot de toegang van deze vaklieden en de afzet van hun producten tot aan het Stadhouderlijke Hof van Friesland toe.7 Willem Loré's loopbaan werd bekroond met de benoeming op 18 maart 1743 tot professor in de wiskunde extra-ordinair aan de universiteit van Franeker; hij overleed op 22 mei 1744 in de leeftijd van 65 jaar. Door Teeling werd in zijn Repertorium melding gemaakt van een in 1744 gehouden lijkrede. Ene Zacharias Conrad von Uffenbach bezocht, zoals blijkt uit zijn aantekeningen, op 22 april 1710 in Franeker ook Willem Loré, oud 25 jaar, destijds op de Franeker Academie instruc teur in wiskunde, krijgsbouw, sterrenkunde en landmeetkunde. Deze Von Uffenbach had be langstelling voor boeken, handschriften, mun ten, tekeningen en natuurkundige zeldzaamhe den. Meermalen bezocht deze burgemeester en schepen van Frankfurt en reiziger-bibliofiel met zijn broer Friedrich Johann (eveneens 20 4 Encyclopedie van Friesland, Amsterdam/Brussel 1958 5 Wikipedia 6 Jacob van der Sluis, De academiebibliotheek van Franeker anno 1601Franeker 2011 7 Fokko Jan Dijksterhuis, Hidden Recources. Paper for ESF Workshop, internet 2003

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 22