burgemeester en schepen van Frankfurt) op zijn tweede reis van december 1709 tot april 1711 Noord-Europa. Hierbij verzamelden zij tijdens hun bezoeken in Friesland interessante informatie over de wetenschappelijke wereld van de Academie van Franeker en de omgeving van Fullenius jr. Hij maakte van zijn reizen Duitstalige aantekeningen, die in 1853 in het Nederlands zijn vertaald door mr. Jacob Dirks en zijn gepubliceerd in De Vrije Fries, jaargang VI, van 1853. Von Uffenbach Deze Von Uffenbach had in Franeker een ont moeting met de docent Willem Loré en schreef daar het een en ander over:8 'Den 22. April (1710), des morgens, bezoch ten wij den prae-lector in de meetkunde Loree (Willem Loré) (25). Deze is een nog jong man, van in de 20 jaren, te Leeuwarden als weeskind opgevoed, en die, zonder de Latijnsche taal in zijne jeugd geleerd te hebben, het in de ma thematische wetenschappen zoo verre gebragt heeft, dat hij die met grooten toeloop alhier onderwijst. Het is een klein beleefd manneke, dat ons niet slechts eenen tamelijken voorraad mathematische boeken, maar ook werktui gen (meest uit de nalatenschap van Fullenius gekocht), vertoonde. Wat de boeken betrof, zoo waren het gedeeltelijk oude, het meest echter nieuwe Nederlandsche en Fransche mathema tische schrijvers. Echter had hij ook het een en ander Latijnsch boek, welke taal hij nog altijd bezig is aan te leeren.' Dat was wel wat verklaarbaar, omdat Loré geen academische vorming had gehad en het klaar blijkelijk voor zijn functioneren op de Acade mie noodzakelijk was het Latijn te beheersen. 'Instrumenten waren er vrij wat, maar meest gewone, die men tot onderrigt en betoog noodig heeft, zoo als allerlei kassen met cirkels, astro labia, sphaerae alle zeer net, maar van eene eenigzins oude uitvinding, armillares, globen en dergelijke. De instrumenten waren alle zeer net, maar van eene engszins oude uitvinding. Het merkwaardigste daaronder was een kaar- tenpasser, om afstanden op landkaarten te me ten. Van deze bedienen zich vooral de schippers, en zij zijn zeer gemakkelijk en gerijfelijk, omdat men ze in een oogenblik van voren met de vin gers toedrukken, en van achteren met de hand openmaken kan. Bij de globen had hij ook eene hemel-kaart, in plano, deze bestond uit eene in koper gegraveerde plaat, zoodanig op bordpa pier opgeplakt en te zamen gevouwen, dat men die gemakkelijk op reis konde medenemen. Voor zijn gebruik waren echter daaraan vastgehecht uitgesnedene, en op bordpapier afzonderlijk geplakte, cirkels, en wel zoo, dat men ze om kon draaijen, en daardoor hetgeen men verlangde, even als op eene echte globe, vinden kon. Deze globen of kaarten werden gemaakt door eenen leermeester in de wiskunst te Amsterdam, genaamd van der Molen, onder dezen titel: Onderwys in het gebntyk van hemel globen Am sterdam bij Joh. Loots, in de nieuwe brugsteeg. Loré had nog verschillende soorten van deze globen in plano. Ook toonde hij ons eene bij zondere soort van vestingmodellen. Deze waren van gebakken groen en bruin geglazuurde aar- dene bolwerken en andere stukken worden eerst gevormd dan als pottebakkers werk gebakken, daarna geglazuurd en dan weder in den oven gedaan. Men kon op deze wijze zulke modellen van porcelein maken, die zeer net zouden zijn.' Uit zijn aantekeningen bleek dat ook andere, niet-landmeetkundige onderwerpen in het contact met Loré werden besproken, zoals "gezigtkunde, en glasblazen Voorts tekende hij in het slot van zijn aantekeningen nog wat op over Loré: "Hij was de ontwerper van de overdijking Van het Dockummerdiep en de nieuwe zijlen bij Engwierum, van den Koudummer slaperdijk, en de sluizen te en bij Galamadammen, van den slaperdijk bij Surig, enz. Stierf als buitenge woon hoogleeraar in de Wiskunde, den 22. Mei 1744" Op latere leeftijd werd Loré op 1 juli 1743 toch nog benoemd tot "Extra-ordinaris Professor Mathesos", maar overleed dus daarna al snel, namelijk op 22 mei 1744 te Franeker. Hij werd in 1747 opgevolgd door Nicolaas Ypey (1714- 1785). Von Uffenbach en zijn overige aantekeningen Von Uffenbach was op zijn reis vergezeld van zijn broer Friedrich Johannes en maakte, zoals 21 8 J. Dirks, De Vrije Fries, jaargang VI, Leeuwarden 1853

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 23