Houtsnede met gebruik van proportionaalpasser uit een Henrion-editie (www.computerhistory.org) eerder werd vermeld, vele waardevolle aante keningen; onder andere getuigt van hun reis het volgende reisschema: "Na Kassei, Maagdenburg, Hanover, Lubeck, Hamburg, Bremen, Emden en vele daarbij gelegene plaatsen bezocht te hebben, betrad von iiffenbach, op den 4. April 1710, onzen vaderlandschen bodem te Delfzijl." Toen deze Von Uffenbach in 1710 de kerk in Franeker had bezocht, noteerde hij in zijn aantekeningen aldaar: "Daar het pas vier uur was, zoo bezagen wij daarna nog de stads kerk en de groote menigte grafschriften. Zij zijn echter allen eenvoudig, en die op den grond zijn allen in blaauwe Zweedsche maar het meest echter op den grond, vindt men eene groote menigte grafschriften. Ik heb zelden meer in eene kerk gezien. De voornaamste zijn van Petrus Tiara, Sibrand Lubbertus, Adrianus Metius, Sixtus Arierius, Joannes Macrovius" Ook noteerde hij in 1710: "alleen vernamen wij, verscheidene gestorven waren, zoo ook Bernhard Fullenius, prof. matheseos, die schoone werktuigen, te Leeuwarden verkocht, heeft nagelaten." Hun reis werd opgedragen door hun uitgever, want uit een commentaar bleek: "aan wien dan ook de uitgever, in 1753, hunne gezamentlijke reize opdroeg." Dat hij een liefhebber was van boeken werd nog eens bevestigd door een aantekening aldus: "Niet minder dan 4000 banden bragt hij voor zijne boekerij mede terug (S.cxxvi)." Instrumentarium van Berhardus Fullenius sr. en jr., alsmede van Willem Loré Dat Von Uffenbach in Franeker een ontmoeting had met Loré is op zijn minst interessant te noemen, want daardoor worden we inzake het gebeuren van de veiling van boeken en instru menten van Fullenius jr. toch wel wat beves tigd. In dit hoofdstuk wordt op hun instrumen tarium nader ingegaan. Het instrumentarium van Berhardus Fullenius Sr: De weduwe van Berhardus Fullenius sr. schonk in 1664 het instrumentarium van wijlen haar man aan de Academie van Franeker. De lijst van instrumenten werd opgemaakt na haar overlijden en voorts door professor A. de Grau vastgelegd op 25 aug. 1664 op de eerste blad zijde van het "Diaterium Academie ab Al664 ad 1683", aldus:9 "En dat de mathematica volgens van de heer de Graw van de weduw van B. Fullenius overgegeven sonde worden geregistreerd" en wel omschreven als volgt: 1 Sextant Circuli Major cum pedamanto (Grote cirkelvormige sextant met voet) 2 Duo Globi Majores (Twee grote globes) 3 Planisphaerium Hemelkaart) 4 Linia proport (Proportionaal liniaal) 5 Arcinius proport (Proportionaal passer) 6 Lamelba Cuprea rudis (Dunne, ruwe koperen plaat) 7 Duo Astrolabia Calest Cupra (Twee koperen Astrolabia) 8 Liguisis Circeus major (Groot rond instrument) onderstondt A de Graw In kennisse van mij J. Kroll 22 9 Tresoar Leeuwarden, Toegang 181 "Diaterium Academie ab A1664 ad 1683"

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 24