van de grootste soorte, 28 duim in haren Diameter: seer curieus, met wassene Dek - kleeden over deselve. 56 Twee groote houtene Quadranten, met koopere plaaten op de kanten beslaagen; curieus verdeeld, met een groot Pedestall. 57 Een groot houten Radius Astronomicus van Metius. 58 Eenige oude Mathematische Instrumenten, so, Sphaerae, als Aard en Hemel Globen; en andere, van verscheyden gebruik 59 Verscheidene Linealen. 60 Maan en Eclyps-Wijser, met desselfs ge bruik daar by, door van der Moolen. 61 Een Instrument-kas met twee glasene Deu ren. 62 Drie Weer-glasen, so Hermo-Meters als; Baro-Meterswelker ene seer curieus is Veel instrumenten uit deze opgave, zoals astrolabia en kwadranten, hebben bekende namen en behoeven geen verdere uitleg. Een aantal van de beschreven instrumenten is voor landmeters van deze en de vorige twee eeuwen echter onbekend, ze werden al niet meer in deze eeuwen gebruikt. Nummer 21, een Proportio- nale Passer, is een reken werktuig waar in 1618 al een boek over verscheen.8 Hij wordt ook ver meld in de recente beschrijving van een door Museum Boerhaave verworven dubbelportret van een onbekende meester.9 De linkerhand van de dame rechts op het dubbelportret rust op een proportionaalpasser. Eind 2011 nog adopteerde een familie een proportionaalpasser uit dat museum (zie de rubriek Historisch Nieuws). Voorts is het bijzonder dat onder de instrumen ten als nummer 36 ook twee "stockrekeningen" zijn genoteerd. Deze "stocken" werden ge bruikt om volgens de methode die Joh. Napier had ontwikkeld wat efficiënter en nauwkeuri ger te kunnen cijferen. Adriaan Metius heeft in de Nederlandse uitgave van zijn werk van 1633 "Manvale enz" deze methode in het vierde capittel "Stockrekeninge of Rabdologia" in 17 bladzijden uitvoerig beschreven.10 MUSYC - instrumenten Na deze opgave van geodetische instrumenten volgt een lijstje van de muziekinstrumenten van Fulienius jr., bestaande uit: 'Een groot Clave Symbal, met een Voet, door Andr. Rutgerus. Een Clave Cordium. Een Idem. Een Spinetje, seer curieus. Twee Trompetten Marin. Een Viool de Bas, van Jan Boumeester. Een Cyther. Een Kryterke. Een geheel Accoord Fluiten, in ses onderscheidene Fluiten bestaan de. Een Viool van Hendrik Jans. KONSTPRENTEN van allerhande soorte, so in de swarte als in de Teikenkonst: Dit kleinste hoofdstukje uit de catalogus beschrijft in een aantal posten de verzameling kaarten van junior, waarvan hier twee worden geciteerd, aldus: 10 De drie deelen van Friesland, als Ooster- goo, Westergoo en Sevenwouden, door P: Schotanus 11 Verscheidene Kaarten van byna alle ge westen des Weerelds, Koningrijken Republijken etc. Hieruit blijkt dat de bescheiden kaartenverza meling van Fulienius jr. bestond uit handgete- kende en gedrukte kaarten. Het is merkwaardig dat in de catalogus van 1709 deze drie "goën- kaarten" als nummer 10 werden genoemd. In het contract dat Gedeputeerde Staten van Friesland in 1695 sloten met Bernardus Schota nus werd onder punt 2 overeengekomen dat ook "de kaerten van Oostergo, Westergo en Seven- wolden" deel zouden gaan uit maken van de uit te geven atlas. Bij het verschijnen in 1698 van de bekende Schotanus-atlas ontbraken echter deze kaarten, aldus J. Keuning in zijn bijdrage over Bernhardus Schotanus a Steringa." Maar in een verklaring in het voorwoord van de heruitgifte van de (atlas)-kaarten van Vegelin van Claerbergen blijkt dat in 1715 de koperpla ten van de drie kaarten nog niet geheel gereed bleken te zijn, toen Francois Halma, met een aantal andere, de zeven koperen platen van de drie "go-en" in ontvangst nam. 24 8 D. Henrion, Usage du compas de Proportion, Paris 1618 9 Geo-Info 2011 -7/8, p. 33 en DHC 2011 -3 p. 86 10 A. Metius, Manvale.., Amsterdam 1633 11 J. Keuning, De Vrije Fries 42e deel, 1955

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 26