Varia: hoe oud is de theodoliet? Ook Halma drukte in zijn Schotanus-Halma- atlas in 1718 deze drie kaarten niet af. Welke kaarten in de catalogus vermeld werden is niet geheel duidelijk; het kunnen, zo lijkt het, derhalve niet de drie "go"-kaarten van Bernardus Schotanus geweest zijn. Met deze opgave van de "Kunstprenten" be sluit deze catalogus. Samenvatting Al met al blijkt uit het gedeelte "Instrumenten" en uit de "Aantekeningen" van Von Uffen- bach dat genoemde docenten beschikten over een rijke bibliotheek en een omvangrijk en gevarieerd instrumentarium om hun studenten ook praktisch het noodzakelijke onderricht te verschaffen. Het geheel van deze bijdrage overziende, is het toch wel verwonderlijk dat na het overlijden van Metius in 1635 meer dan honderd jaar lang, vanaf de komst van Fulle- nius sr. in 1636 tot aan het overlijden van Loré in 1744, astronomie, landmeetkunde, vesting- bouwkunde, wiskunde en zeevaartkunde in Franeker werden gedoceerd door docenten van in oorsprong buitenlandse komaf. Ten slotte dank aan mijn kleindochter Rixt Holsbrink, studente rechten in Groningen, die zo goed mogelijk voor de vertaling heeft gezorgd van de Latijnse benamingen van de instrumenten van Fullenius sr. In memoriam ir. G.L. Strang van Hees (1932-2012) In Delft overleed op 31 januari ir. G.L. Strang van Hees, oud-hoofd docent aan de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit aldaar. Voor de gravimetrische geodesie was hij in en buiten Nederland decen nialang aanspreekpunt. L. Aardoom schreef over hem een In memoriam in Geo-Info 2012-3. Het handboek 'De landmeter van Pouls van 1997 somde in deel 7 de hoekmeetin- strumenten uit de 17 de en de 18de eeuw op. De theodoliet mankeerde nog in die rij. Intussen is gemakkelijk op internet te vinden dat Museum Boerhaave bijvoor beeld een theodoliet heeft van Amster dammer Benjamin Ayres uit de periode 1725- 1775. Toch zeggen enkele 'gelukkig' bewaarde fysieke exemplaren van voor 1800 minder over de verspreiding van een instrument dan litera tuur van toen. In Amsterdam gaf S.J. Baalde in 1770 het 'Nieuw en Volkomen Woordenboek van Konsten en Weetenschappen' van Egbert Buys uit. C.J. de Huyser maakte er gravures voor. Platen daaruit staan anno 2012 op eBay te koop bij The Prints Collector. Naast gravures met Jacobsstaf en dergelijke is plaat CCLIV interessant voor dit doel. Deze bevat drie ob jecten: een tetrahedron, een theodoliet en een thermometer. Van die 'merkloze' theodoliet bevat de gravure (10,5 x 17,5 cm) links wel vier illustratieve afbeeldingen. Is de theodoliet een 18de eeuws instrument of niet? Adri den Boer 25

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 27