Historisch nieuws Werkgroep op zoek naar beeldmateriaal De stichting De Hollandse Cirkel heeft als doel het bevorderen van de belangstelling voor het verleden van de geodesie. In dat kader houdt de werkgroep Geodetisch Beeldmateriaal van de Hollandse Cirkel zich bezig met het opsporen en inventariseren van historisch geodetisch beeldmateriaal. Daartoe zijn de afgelopen jaren vele geodetische bedrijven en instellingen benaderd, wat inmiddels geresulteerd heeft in een grote hoeveelheid materiaal. Sinds oktober 2010 is een beeldbank geplaatst op de website www.hollandsecirkel.nl en inmiddels is het voorhanden zijnde materiaal, zoals video's, films, foto's en dia's, deels gedigitaliseerd en middels de beeldbank voor iedereen digitaal ontsloten. Echter, de werkgroep Geodetisch Beeldmateriaal is er van overtuigd dat binnen de geodetische bedrijven en organisaties, maar ook bij (oud-)werknemers en particulieren nog veel meer uniek beeldmateriaal verborgen ligt. Daarom wil de werkgroep eenieder bij deze oproepen het in zijn of haar bezit zijnde historisch geodetisch beeldmateriaal ter beschikking te stellen om te digitaliseren en op te nemen in de beeldbank. Het materiaal blijft uiteraard uw eigendom. We willen u wel vragen om bij aanlevering van foto's, dia's, video's of films zoveel mogelijk gegevens te vermelden. Om u een beeld te geven van het soort materiaal dat wij zoeken, en de voorwaarden waaraan dit bij voorkeur dient te voldoen, nodigen wij u graag uit de beeldbank op de website van De Hollandse Cirkel te bezoeken. U vindt de knop "beeldbank-dhc" in het rijtje links op de startpagina. Mocht u nog vragen hebben dan zijn wij graag bereid deze te beantwoorden (via contactformulier). (Henk Leenders, voorzitter werkgroep Groot Vermeil' voor geodetische postzegels In nummer 2011-3 van dit tijdschrift is op p. 67 melding gemaakt van de expositie uit de geodetische postzegelverzameling van Wim Meens op ASTA-PHIL in Beek (L). Hij verwierf daarmee het 'Groot Vermeil' oftewel de 2e prijs. In het dagblad De Limburger van 31 oktober 2011 leidde dat tot deze passage: 'Of wat te denken van de verzameling over geodesie? Het woord zelf nodigt niet echt uit tot kijken, maar wie dat wel doet ontdekt als Columbus in zijn hoogtijdagen een geheel nieuwe wereld. Die van de landmeetkunde. Globaal vanaf de stelling van Pythagoras tot en met de uitvinding van het global positioning system (gps).' Landmeters en rijksmateriaal in BHIC Het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC zette vier eeuwen kaarten online; zoeken naar 'landmeter' onder www.bhic. nl/kaarten geeft 359 treffers en lijsten met vakgenoten. Illustratief zijn verder ook hier weer voorbeelden dat regionale historische centra plaatsgebonden rijksmateriaal bewaren: 150 - 155 Luchtopnamen van het weg tracé Rosmalen- Oss. Gedeelte Nuland. In kader van onderzoek door Rijkswaterstaat reconstructie en ombouw tot autosnelweg. Gerealiseerd in 2006. Copyright. KLM Aerocarto. Datering: 1985.' Het BHIC had trouwens onder foto's ook al wat landmeters. Een opname van rond 1991 heeft het curieuze bijschrift 'Landmeters zoeken met apparatuur op vouwfietsen naar verzakkingen van de bodem.' (Adri den Boer) 26 Landmeters in Rijckevoort ca 1991 (fotoEd van Alem, nr GLD10340 in BHIC)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 28