Het Scheepvaartmuseum in oktober heropend 'Tegenwoordig vinden we dankzij satellieten eenvoudig de weg. Vroeger was navigeren veel moeilijker, zeker op zee. De expositie De Navigatie-instrumenten laat zien hoe vindingrijk de mensen toen waren. Tot in de vorige eeuw waren schepen nog afhankelijk van de zon, maan en sterren om de locatie te bepalen. Met de eerste navigatie-instrumenten bepaalden zeelui hoe noordelijk of zuidelijk ze zich bevonden. Astrolabia, graadstokken en davidskwadranten werkten allemaal volgens hetzelfde principe: ze konden de hoek meten die de zon of een ster met de horizon maakte. Toen de rol van de scheepvaart steeds belangrijker werd, groeide de behoefte aan preciezere plaatsbepaling. De octant en sextant werden uitgevonden. Deze hadden hetzelfde principe, maar werkten veel nauwkeuriger dan hun voorgangers. Het Scheepvaartmuseum heeft een schitterende collectie navigatie- instrumenten, waaronder verder ook diepte- en snelheidsmeters en natuurlijk kompassen. Veel instrumenten zijn een lust voor het oog, allemaal prikkelen ze de nieuwsgierigheid.' (www.hetscheepvaartmuseum.nl) Ook luchtfotocollectie bij failliete Aviodrome 'Sinds januari 2003 is een deel van het voormalige luchtfotografiebedrijf van KLM Aerocarto ondergebracht bij het Nationaal Luchtvaart-Themapark Aviodrome op de luchthaven Lelystad. Fotografen van dit onder deel van de Aviodrome, dat nu als Aviodrome Luchtfotografie door het leven gaat, bevinden zich al sinds 1921 vrijwel dagelijks boven het steeds wisselende landschap van Nederland en de omringende landen. In de loop der jaren is een unieke collectie foto's ontstaan die nog steeds uitgebreid wordt.' 'De Aviodrome heeft in zijn archief meer dan 300.000 foto's, waaronder de oudste luchtfoto's van Nederland uit 1909 en vele foto's van de Nederlandse en internationale luchtvaart. Ook het archief van het voormalige KLM- Aerocarto, met vele tienduizenden luchtfoto's van 1921 tot nu, is voor belangstellenden beschikbaar.' 27 Nieuwe expositie navigatie-instrumenten (www.hetscheepvaartmuseum.nl) (www. aviodrome. info)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 29