Voor Museum Boerhaave door Pechtold geveilde theodoliet en transversaalschaal (www. museumboerhaave.nl) AHREND Sc ZOON AMSTERDAM N 10 0 0 de te meten afstand vast. Vervolgens wordt de passer op de transversaalschaal geplaatst en kan de tekenaar de gemeten afstand aflezen. Hiervoor plaatst hij de ene passerpoot aan de uiterste rand van de schaal. De andere steekt dan over de gegraveerde lijnen. De eerste aflezing is vervolgens grof: de passerpoot steekt voorbij de 10 of 100 meter, wat zoveel wil zeggen dat de afstand tussen de 10-20 of 100-200 meter ligt. Vervolgens kan een goede gebruiker de passer heel precies langs de gegraveerde lijnen laten glijden om de afstand tot op de meter nauwkeurig vast te stellen.' Uit de eigen collectie van het museum werden onder andere geadopteerd een Jacobsstaf (dr. Anton Peters) en een proportionaalpasser van Hoevenaer (fam. Pieters). (Adri den Boer) Over landmeter Samuel Holland bij Pauw en Witteman Landmeter Samuel Holland, Deventer 1729 - Quebec 1801 (www. diederikvanvleuten.nl) 'Gisteren sprak ik aan tafel bij Pauw en Witteman over de landmeter Samuel Holland (1729-1801), die aan James Cook (1728- 1779) de beginselen der driehoeksmeting en kustkartering bijbracht (http://omroep.vara.nl/ media/82400). Ik schreef een tweetal artikelen over deze Samuel Holland voor Cook's Log, het lijfblad van de Captian Cook Society en vorig jaar gaf ik voor diezelfde Society een lezing over het leven van Holland. Deze artikelen zijn terug te vinden op de tekstenpagina van mijn website. Voor de liefhebbers.' (www.diederikvanvleuten.nl, 30 november 2011) Gelderland en Krayenhoff 'Iedereen die een voet op het fort zet vraagt zich af wie er vroeger op dit prachtige forteiland woonde. Bij het zien van de voormalige gevangenis, apotheek of 'waschruimte' doemen er vele vragen op. Wat is er leuker dan om generaal Krayenhoff tot leven te roepen en hem te vragen de fortverhalen zelf te komen vertellen. De provincie Gelderland maakt het met een bijdrage van 30.000 euro mogelijk dat de generaal via de iPhone op kan duiken. Met hem komen ook de 'waschvrouwen en officieren' weer tevoorschijn. Met behulp van augmented reality ga je de strategische werking van de Nieuwe Hollandse Waterlinie begrijpen: waarom staat dit fort hier? wat is de functie van elk gebouw? GeoFort is blij dat oud-militairen en ex-docenten willen helpen bij het nieuw leven inblazen van deze oude fortverhalen.' (E-Nieuwsbrief GeoFort, december 2011) Historisch Landmeten in een nieuw jasje 'Het fort is in 1875 met paardenkracht gebouwd en met kettingen ingemeten. Het waren echt andere tijden, want de fortwachter verdiende slechts 35 cent (in guldens) per week en moest zichzelf bedruipen met eigen moestuin en paling uit de fortgracht. Nauwkeurige kaarten maakten het mogelijk om te bepalen welke polders onder water gezet konden worden. Dit waren strikt geheime kaarten voor de Duitsers en Fransen. Op de openbare kaarten waren de forten weggepoetst. Het lijkt wel GoogleEarth... GeoFort komt 29

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 31