het Kadaster in de periode oktober-december een pilot uit rond betere samenwerking wat betreft de dienstverlening en het beantwoorden van vragen van particulieren. Hiertoe is een serviceloket voor het Kadaster binnen het gebouw van de Groninger Archieven ingericht. We hopen, dat deze pilot leidt tot een meer waarde die bestaat uit een koppeling vanhet historisch onderzoek. Samenwerking en kennisdeling kunnen de dienstverlening verbeteren. Wat betekent dit voor u als archiefbezoeker en gebruiker van de historische kadasterinformatie? Mensen met een incidentele vraag kunnen direct door de medewerker van het Kadaster geholpen worden tijdens hun studiezaalbezoek van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Mensen met langduriger onderzoek dienen (voorlopig) nog de gebruikelijke verklaring voor raadpleging aan te vragen bij Albert Beuse, hoofd studiezaal. De pilot begon op 3 oktober en duurt tot 31 december. Daarna gaan het bestuur van de Groninger Archieven en de raad van bestuur van het Kadaster beslissen of we hiermee doorgaan. Deze pilot is onderdeel van een landelijk project; alle ervaringen worden geïnventariseerd, zodat we tot oplossingen kunnen komen. U kunt met vragen of opmerkingen terecht bij Albert Beuse, hoofd studiezaal: a.beuse@groningerarchieven.nl' (www.groningerarchieven.nl, 26 oktober 2011) Bezwaarschiften hulpkaarten ongegrond verklaard Bij brief van 3 januari 2012 heeft de Raad van Bestuur (RvB) van het Kadaster de bezwaarschriften tegen het na digitalisering vernietigen van originele hulpkaarten (haar besluit van 11 maart 2011) ongegrond verklaard. Tot zes weken na die datum konden bezwaarden in beroep gaan bij de Rechtbanken in hun arrondissementen. De ongegrondverklaring bevat onder veel meer de zinsnede: 'De openbaarheid neemt in praktische zin toe door een betere ontsluiting de mogelijkheid tot locatie-onafhankelijke raadpleging, raadplegen de klok rond en de mogelijkheid tot het tegelijk raadplegen door meer personen.' Tot bij het ter perse gaan van dit blad was dit nog onjuist: historische onderzoekers kunnen er nog steeds alleen en op afspraak voor terecht bij het Kadaster in Arnhem. Bij de weerlegging van één bezwaar komt ook een vakblad ter sprake: 'Gelet op vorenstaande behoeft hetgeen u verder nog hebt opgemerkt in uw bezwaarschrift en tijdens de hoorzitting geen inhoudelijk behandeling meer. Ik laat dan ook uw kanttekeningen bij de reactie van de heer Haubourdin, medewerker van het Nationaal Archief in Geo-info 2010- 4 op een artikel van de heer Van der Schans in Geo-info 2009-5 rusten. Ook omdat de heer Haubourdin niet de standpunten van de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap vertolkte.' In de kop van het artikel was de functie van René Haubourdin bij het Nationaal Archief vermeld. Het artikel verscheen ook in het Archievenblad van de KVAN. (Adri den Boer) Originele veldwerken kunnen weg? 'Het veldwerk is de belangrijkste kaart voor het uitzetten van de kadastrale grenzen. De veldwerken zijn gescand en het is de bedoeling dat deze kaarten over vijfjaar vernietigd worden. Dit besluit door het Kadaster, in samenspraak met het Rijksarchief, werd geplaatst in de Staatscourant 4875 van 22 maart 2011Tot zes weken daarna kon bezwaar worden gemaakt. Tegen de vernietiging van de veldwerken is geen bezwaar binnengekomen.' (www.kwartiervannijmegen.nl, 24 december 2011) HCC!genealogie: bijeenkomst over Kadaster Op 25 februari hield HCC!genealogie haar Algemene Landelijke Bijeenkomst in Amersfoort. Op het programma stonden twee lezingen. 's-Middags gaf volgens plan Gijs Sterks een lezing over het ontstaan en de inhoud van het eerste Kadaster in 1832. Hij zou de achtergrond en omvang van het toenmalige project uit de doeken doen. Ook kwamen zaken aan de orde als de kadastrale overzichtskaarten en minuutplannen, sporen in het landschap en de OAT's (Oorspronkelijke Aanwijzende Tafel der grondeigenaren). Informatie uit het kadaster biedt aantrekkelijke meerinformatie over de bezittingen van een familie en geeft een leuke en soms verrassende aanvulling op de familiegeschiedenis. (Leonard van Kessel, secretaris HCC/genealogie) 31

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 33