Varia: 'Neugrad' van foute minister De Nederlandse vaktijdschriftendatabank van DHC geeft met het woord 'Neugrad' slechts twee treffers en die zijn nog van na de oorlog ook.' Dat lijkt selectief en de twee bijdragen zijn nog van heel algemene aard ook. Zelfs een Rotterdamse publiekskrant groef dieper. De Duitsche rijksminister van binnenlandsche zaken Frick heeft reeds in 1937 bepaalddat de landmeters en waterpassers in den vervolge hun rechte hoeken niet in 90, maar in 100 graden moeten verdeelen. Het ministerie van onderwijs wilde ook reeds de graadmeting decimaal laten geschieden. Doch de landmeters en waterpassers en niet het minst de leeraars bij het middelbaar onderwijs, willen van de nieuwigheid niet weten: ze houden vast aan hun oude graadopvattingen en spotten met den 'Neugrad"van Frick en Rust.Dat gaf het Rotterdamsch Nieuwsblad op 7 juni 1939 zo door, en andere kranten deden vast net zoiets (al dan niet met die waterpassers erbij). Wilhelm Frick (Alsenz 1877-Nürnberg 1946) en Bernhard Rust (Hannover 1883-Berne 1945) waren van 1933-1943 resp. 1934-1945 SDAP- ministers van binnenlandse zaken en onderwijs in kabinetten Hitier. De genoemde krant van 1939 meldde dat was verordineerd dat vóór 1 april 1945 alle hoekmeetinstrumenten moesten zijn gewijzigd. Uitgelegd werd dat de onderverdeling ook in 100 minuten en seconden ging. Wiskundeleraren noemden het plan 'ondoordacht en een concessie aan de schijnwetenschapBinnenlandse zaken meende dat wanneer Duitsland met de 'nieuwe graad' ging meten, de andere landen wel langzaam zouden volgen. Het slot van het artikel: 'Over den tegenstand verbaast men zich in regeeringskringen niet! Tegen iedere nieuwigheid op het gebied van maten en gewichten heeft het publiek zich verzet. De Duitsche overheid haalt over deze 'onschuldige oppositie'de schouders op en gelooft, dat in 1950 niemand meer de oude graden zal terugverlangen. Minister Frick maakte tijdens de bezetting bezichtigingstochten door Nederland en bezocht zo Delft en Rotterdam al in 1940. Dr Wilhelm Frick (forum.axishistory.com) 'De geheele pers wenscht minister Frick geluk met zijn 65sten verjaardag. Alle kranten prijzen zijn onvermoeide werkkracht en nationaal- socialistische overtuiging', zo publiceerde de Nederlandse pers desgevraagd rond 12 maart 1942. Rust pleegde op 8 mei 1945 zelfmoord. Frick werd in Neurenberg veroordeeld voor andere zaken dan de 'Neugrad' en op 16 oktober 1946 in de gymzaal van zijn gevangenis opgehangen. Sinds 1978 is in Duitsland de 'Neugrad' niet meer toegestaan en vervangen door de Gon. Adri den Boer 1 P.S.T., Van Gon en Decimilligrad, in: Geodesia 1960, p. 201; Henk Holsbrink, Degrees, grads, mils en streken, in: DHC 2010-1, p. 24 e.v. 35

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 37