Varia: uit Bakkeveen enHaule... Reactie De website www. bakkeveen.nl laat onder 'Historie' bijgaande foto ansichtkaart met waterpassende landmeter van eigenaar W. Bouma zien. De kaart is uit Bakkeveen, uit 1917 en werd geadresseerd aan 'vd Wal Bakkeveen' afz. de fam. Vierkant en personeel, Bakkeveen. Dat de familienaam Landmeter bij grafstenen en op middenstandszaken verwarrend tellen kan opleveren is in dit tijdschrift al meer aan de orde geweest. Bijgaande mooie foto van een 'landmetersbus' staat op http://buzzybeeforum. nl en op http://www2.tresoar.nl/kentekens; het plaatje is uit de collectie van Jan Harmsen uit Drachten. De eigenaar van deze Ford V8 van 1947 was Harke Landmeter uit Haule. Het Friese nummerbewijs B-16385 kreeg Harke Landmeter, Haule, gemeente Ooststellingwerf, al op 17-6-1931Een duplicaat werd verstrekt op 21 november 1947. Adri den Boer BLW Almelo In het nummer 2011-4 gaf Zacharias Klaasse belangwekkende informatie over de historie van de Bureau's voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk (BLW). Deze informatie riep bij mij herinneringen op. Na het voltooien van de CTO-opleiding werd ik per 1 januari 1949 als tekenaar o.a. geplaatst bij het Bureau BLW aan de Poulinkstraat in Almelo. De werkzaamheden bestonden uit het afwerken van de hermeten nieuwe bijbladen van stedelijke gebieden van Twente. De kantoorbezetting van maart 1949 is op de hierbij afgedrukte foto afgebeeld. Van links naar rechts: Jan Reinders (tekenaar), Y. Feenstra, toegevoegd landmeter (later Hoofd Landmeetkundige Dienst van het Kadaster te Almelo), C.D. Wolters, landmeter en Hoofd van het Bureau (later Ingenieur-Verificateur van het Kadaster te Arnhem), Hendrik Pasman, Chef de Bureau, Toon Dijkhuis, tekenaar (later werkzaam bij de provincie Noord-Brabant). Zittend geheel links Henk Holsbrink en rechts daarvan Alie Nijhof, secretaresse. Op de foto ontbreken de landmeetkundige ambtenaren die belast waren met veldwerkzaamheden als het uitvoeren van hermetingen, metingen ten behoeve van het vervaardigen van de basiskaarten van de werkplans II van toekomstige ruilverkavelingen, alsmede de afwerking van het landbouwherstel rond het vliegveld Twente. Genoemde landmeetkundige ambtenaren-veld waren alle gerekruteerd uit het bestaande corps tekenaars van het Kadaster. Dit in tegenstelling tot de oorlogsperiode die Zacharias Klaasse beschreef. Bij het bureau BLW Almelo werkten tijdens de bezettingstijd onder andere als landmeetkundigen de bouwkundige MTS-er Piet Ashouwer (later Hoofd Landmeetkundige Dienst gemeente Apeldoorn), de afgestudeerde aan de Tropische Hogere Landbouwschool Ben Franke (later Hoofd Cultuurtechnische Dienst van het Bureau van Uitvoering van de Herverkaveling Schouwen-Duiveland), de 36

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 38