MTS-er electrotechniek Wim Oosterkamp (later medewerker Marinewerf te Den Helder), de MTS-er bouwkunde Evers (later Hoofd van de Landmeetkundige Dienst van de gemeente Almelo). Zo maar wat namen van afgestudeerden die mede dankzij hun banen bij de BLW niet in Duitsland behoefden te worden tewerkgesteld en na de bevrijding met succes een nieuwe werkkring konden vinden. De bezetter, die geïnteresseerd was in hogere opbrengsten voor de voedselvoorziening, had belangstelling voor de voorbereiding en uitvoering van ruilverkavelingen. De benodigde basiskaarten voor het vervaardigen van de werkplans II konden, gelet op de ontwikkeling van fotogrammetrie en de oorlogsomstandigheden, alleen maar door middel van terrestrische metingen worden vervaardigd. Zo waren de werkplans II van de rond 1950 in uitvoering genomen ruilverkaveling "Rossumerveld en Lemseleres c.a." voordien geheel door middel van terrestrische metingen gekarteerd. Nieuwe kavelgrenzen en begrenzingen van nieuwe wegen en waterlopen werden nadien opgemeten en op deze kaarten gekarteerd. Maar vele niet gewijzigde grenzen als boswallen, bosbegrenzingen, bestaande slootjes en gebouwen zijn op de kavelkaarten van het Plan van Toedeling en de nieuwe kadastrale plans ontleend aan de metingen van destijds van de landmeetkundigen van het bureau BLW te Almelo. Herverkaveling Klaasse schreef verder: "Ook werden vele BLW-ers op Walcheren geplaatst om daar de Herverkaveling te bespoedigen." Het was mij echter bekend dat ook medewerkers van de bureau's BLW van Den Bosch en Eindhoven na de ramp van 1953 gedetacheerd zijn geweest in de Herverkavelingsgebieden van Zeeland. Halfjaarlijks ontmoet ik oud-collega Huberts (thans woonachtig in Zwolle) en haal met hem herinneringen op over zijn tijd op Schouwen- Duiveland. Hij had destijds standplaats Den Bosch en was op Schouwen-Duiveland in de periode van de voorbereiding van de fotovlucht belast met het leggen van vliegschijven en het ondergronds verzekeren van die punten met 'bierflessen'. Die fotovlucht vond plaats in het voorjaar van 1955. De op basis daarvan vervaardigde werkplans II waren na meting en kartering van de begrenzingen van nieuwe wegen en waterlopen omstreeks 1956 gereed, zodat pas daarna kon worden begonnen met het opstellen van het definitieve Plan van Toedeling. Op Schouwen-Duiveland zijn medewerkers van genoemde BLW-kantoren eveneens werkzaam geweest in de buiten de Herverkaveling gelegen dorpen met de uitvoering van hermetingen, alsmede met de meting van nieuwbouw als gevolg van het uitgevoerde herstelprogramma. Henk Holsbrink De bezetting van het bureau BLW te Almelo in maart 1949 (collectie auteur) 37

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2012 | | pagina 39